Ако имаш електронен магазин или планираш да създадеш такъв, то въпросът с отчитането ти пред Национална агенция по приходите (НАП) със сигурност представлява интерес за теб.
С последните приети промени приходната агенция дава основно две възможности за отчитане продажбите на онлайн магазините:
- с наличието на свързан към НАП касов апарат, чрез който приходите се отчитат в реално време – този метод е добре познат на търговците и продължава да се прилага.
- посредством алтернативен режим на отчитане – използва се при осъществяване на т.нар. “отдалечени плащания” (посредством ПОС терминали и други) – този метод е сравнително нов и поражда много въпроси за онлайн търговците.
В следващите редове обръщаме внимание именно на алтернативния режим на отчитане пред НАП, тъй като той касае все повече настоящи и нови търговци. Ще обърнем внимание и на възможностите за плащане и подаване на документи към НАП от електронните търговци.
Същност на алтернативния режим за отчитане на продажбите
Най-общо казано, алтернативният режим за отчитане на продажбите пред НАП ти дава възможност да приемаш плащания в онлайн магазина си, без да издаваш касов бон. Този метод позволява неприсъствените плащания да бъдат отчитани с издаването на електронен документ за продажба като заместител на касовия бон.
Така отпада изискването и за наличието на фискално устройство (ФУ), което да е свързано с НАП. Актуалната наредба изисква определено съдържание на документа, подробно разписани в Наредба Н-18.
Какво представляват отдалечените плащания, за които се отнася алтернативният режим на отчитане?
Колкото повече методи за плащане предлага електронният ти магазин, толкова повече се увеличават шансовете му да привлича клиенти и да реализира повече продажби. Днес съществуват множество платежни услуги, които се интегрират от модерните платформи за електронна търговия като CloudCart.
Освен на добре познатите ни платежни методи като банкови преводи и пощенски паричен превод (наложен платеж), можеш да разчиташ и на безконтактни картови плащания. Тези плащания се наричат още отдалечени или “неприсъствени плащания” и стават възможни, благодарение на виртуален ПОС терминал – услуга, която предлагат почти всички обслужващи банки.
Купувачите заплащат бързо и лесно с кредитна или дебитна карта, като въвеждат данните от тях при направата на покупка. Фактически, този тип плащания става без физическото присъствие на купувача или продавача, а предаването на стоките – на място, различно от търговския обект.
Какви задължения имам пред НАП, в случай че използвам алтернативния режим?
В случай че ще се възползваш от алтернативния режим на отчитане на продажбите пред НАП, за теб възникват следните основни задължения:
- да подадеш информация за всички налични методи за плащане и доставчиците на платежни услуги – сметките, по които се получават плащанията; номерата на виртуалните ПОС терминали; информация за използвания софтуер в магазина ти.
- да подаваш ежемесечно към НАП одиторски файл – по образец, който дава пълна информация за направените през сайта поръчки.
Какви възможности предоставя електронният портал на НАП за физическите лица и онлайн търговците?
С достъпа до електронни услуги, които НАП предлага, физически и юридически лица могат да подават информация с възможност за извършване на плащане без такси с виртуален ПОС терминал на НАП.
По този начин граждани и онлайн търговци могат да си спестят посещението в офис на НАП. Те могат да правят плащания по здравни и осигурителни вноски директно по данъчно осигурителна сметка в бюджета, отразявани в данъчно осигурителната декларация.
За физическите лица част от използваните електронни услуги в портала на НАП са със свободен достъп, други са достъпни с Персонален идентификационен код (ПИК).
Цялата информация, която си задължен да подадеш като търговец с електронен магазин, имаш възможност да дадеш и през Портала за електронни услуги на НАП, като за целта трябва да разполагаш с Квалифициран електронен подпис (КЕП).
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Най-скорошни публикации
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички