С редки изключения, смятаме, че по-голямата част от бизнесите осъзнаха нещо много важно в последните години - онлайн присъствието е почти задължително. А ако искаш твоят бизнес или онлайн магазин да се развива, тогава трябва да направиш всичко възможно (ако още нямаш - създай своя онлайн магазин от тук), за да бъде откриваем онлайн.
По темата с онлайн присъствието можем да насочим вниманието си в две направления - платеното онлайн присъствие и “безплатното”. Първо, за платения вариант - тук имаш различни опции, за да доведеш посетители в сайта си, най-популярният начин в момента е чрез използването на платена реклама (често наричан PPC маркетинг). Тази тема ще я разгледаме в поредица от блог постове, но важно е да се отбележи, че с всеки изминал ден, платените реклами стават по-скъпи, а в някои случаи и по-малко ефективни.
Днес ще се фокусираме върху “безплатния” трафик и експертните съвети, които партньорите ни от Optimystica споделят. Безплатен в кавички, защото органичният (другото му име) трафик идва след сериозен обем от оптимизации, вложено време и усилия. Въпреки тези изисквания органичният трафик, генериран от добре изпълнена SEO стратегия, е много ценен актив.
Причината се крие в това, че той не коства допълнителни финансови разходи, а често е и много качествен. Не е тайна, че всеки онлайн бизнес си мечтае да се позиционира на първа страница в Google и в колкото може по-горни позиции.
Всъщност, това не е някакъв мираж, с правилния подход е напълно възможно, но за да се постигне какъвто и да е напредък, първо трябва да идентифицираш какво е нивото на оптимизация на твоя сайт и след това да създадеш правилната SEO стратегия.
Всъщност, тази статия e посветена точно на SEO стратегията, но преди да продължим с практичните съвети, нека конкретизираме...
Какво точно е SEO?
От английски - Search Engine Optimization или съкратената версия “SEO” означава оптимизация за търсачки. Оптимизацията за търсещите машини се осъществява чрез различни стратегии и в продължителен период от време. Най-простото разделение на стратегиите тук е на вътрешна оптимизация (on-page) и външнa (off-page).
Любопитен факт, който трябва да споменем е, че самите търсачки еволюират доста бързо и отдавна разпознават смисъла и намерението зад всяко търсене. Вече не е достатъчно да оптимизираш своя магазин единствено по ключови думи. Променливите са все повече и затова е добре да имаш добра представа за актуалните тенденции (разбира се и за тези, които винаги ще са релевантни).
За късмет, скоро нашите партньори от Optimystica издадоха шестото издание на книгата “На първо място в Google 2023”, можеш да я прегледаш тук. А за да продължим с практичните съвети, нека разгледаме конкретни SEO практики от книгата, които можеш да приложиш веднага.
Започни с най-важното - SEO ревизия на твоя уебсайт
“Не можеш да подобриш това, което не измерваш” е цитат на известния Питър Дракър. И ако приемем, че тази идея е валидна за много от областите в живота и бизнесите ни, то за SEO тя е фундаментална.
Преди да предприемеш каквото и да е, за да си сигурен, че си поел в правилната посока с твоите SEO усилия, трябва да откриеш къде се позиционира твоят сайт в момента. Можеш да гледаш на това като на вид SEO ревизия.
Ето и основните фактори, които трябва да анализираш, за да създадеш успешна SEO стратегия.
🛒 Установи позициите на страниците си
Започваме с първата и една от най-важните стъпки за SEO ревизията на твоя сайт или магазин, а именно използването на инструмент за SEO анализ. Тук възможностите са доста, хубавото е, че има и отлично работещи безплатни инструменти. Тези инструменти ще ти дадат подробна информация за класирането на сайта, неговия авторитет, по кои ключови думи го класират търсачките, дали има линкове към него и като цяло всичко нужно, за да се ориентираш за своето органично класиране.
🛒 Проучи ключовите думи, които са важни за твоя магазин или уебсайт
Да откриеш значимите ключови думи за твоя проект е много важно. Тук отново можеш да използваш SEO инструмент по избор, но има и доста различни тактики. Например, добре е да използваш т.нар autocomplete на Google. Най-просто обяснено - започваш да въвеждаш дадена ключова дума и следиш за предложенията, които Google (или друга търсачка) ще ти даде.
При ключовите думи, особено за нов проект, има една особеност - можеш да откриеш кл. дума, която има особено значение за бизнеса ти, но има шанс за нея да се конкурират много други бизнеси. В този контекст, в началото е добре да се насочиш и към по-ниско конкурентни думи (наричани и longtail keywords). Тази тема е доста обширна, но едно е сигурно - правилният подбор на таргетирани ключови думи е от съществено значение.
Експертен съвет:
Нашите партньори от Optimystica препоръчват да създадеш тестова кампания в Google Ads, която след 1-2 седмици ще ти даде отлична представа за важните ключови думи.
🛒 Впрегни Google Analytics да работи за теб
Очарователното на Google Analytics е, че е безплатен инструмент, а дава много полезна информация. Едни от най-значимите доклади, които можеш да използваш при твоята оптимизация са: bounce rate, времето, прекарано на сайта, от кои сайтове са дошли посетители и по какви ключови думи са открили твоя сайт, както и още много други. Задължителен елемент от всяка SEO стратегия е настройката на Google Analytics, затова не губи време и създай своя акаунт.
Важно е да отбележим, че към момента, в който пишем тази статия, Google въвеждат окончателно GA4 (Google Analytics 4). Версия, която е доста по-мощна от предишната и дава възможност за много по-прецизни измервания на потребителското поведение и т.н.
🛒 Регистрация в Google Search Console
Да се регистрираш в Google Search Console е добра идея. Чрез този инструмент можеш да получиш информация кои ключови думи довеждат посетители на сайта, на кои позиции се класира в резултатите от търсенето, както и информация за състоянието на сайта, индексираните от търсачката страници и т.н. А най-важното при Google Search Console е, че тя дава и сигнали за проблеми с процеса на индексиране на твоя сайт. Често тези грешки се отразяват значително на позициите ти и е добре да се адресират незабавно.
🛒 Проверка за лоши входящи линкове
Като цяло, входящите линкове към твоя сайт или магазин са нещо много добро. Често те са сигнал, който търсачките интерпретират положително и класират сайта в по-горни позиции. Разбира се, има и изключения. Можеш да използваш Google Search Console, за да провериш дали към твоя сайт не водят линкове от нискокачествени или “спамърски” сайтове. Друг повод за притеснение е ако от даден сайт има твърде много линкове към твоя, това също не е оптимално. Ако откриеш такива линкове е нужно да се свържеш с администраторите на тези сайтове, за да вземат мерки и да ги премахнат.
🛒 Проверка за неработещи връзки
Следващата оптимизация, която можеш да приложиш, е да провериш дали в сайта няма счупени връзки (линкове) към страници, които вече не съществуват на твоя или в чужд сайт. Google класира по-зле сайтове, които имат такива проблемни връзки. А самата проверка става чрез различни инструменти, един безплатен, който можеш да използваш за целта е Broken Link Checker.
🛒 Идентифицирай ключовите думи използвани от конкурентите ти
Тази точка е от изключителна важност. Чрез анализирането на ключовите думи използвани от конкурентите ти и тяхната позиция в търсачката, лесно можеш да получиш информация за правилните следващи стъпки, които да предприемеш за целите на твоята SEO стратегия.
След като съставиш списъка с конкурентите ти и техните ключови думи, време е да се разровиш по-дълбоко. Сега е моментът да откриеш кои on-page и off-page тактики дават резултат за тях. Чрез различни инструменти можеш да откриеш какво работи за тях. Например какво е техническото състояние на сайта им, какви са основните източници на трафик за сайта им, какви допълнителни елементи ползват и т.н.
Други елементи, които трябва да проучиш са: какви anchor текстове водят към сайта на конкурента (anchor text е дума, комбинация от думи или URL, в които е “поставен” линкът). Трябва да провериш това, както за H1 заглавията в конкурентните сайтове, така и за meta описанията и самия текст. Други елементи, които е важно да проучиш са: какви meta description-и (мета описания) използват. Какви alt tag-ове имат и какви са описанията им (alt tag е HTML таг, който търсачките използват за да разчитат графичните елементи на даден сайт, в това число и снимките).
🛒 Входящи линкове към конкурентите
Тук навлизаме по-сериозно в off-page оптимизацията. Да знаеш какви линкове и от кои сайтове водят до тези на конкурентите ти е доста ценна информация. Причината е, че чрез нея можеш да идентифицираш потенциални източници на трафик. Ако откриеш, че даден сайт има линк към конкурент, то има шанс да създадеш по-добро съдържание и да се свържеш със собствениците на въпросния сайт, а те да пожелаят да споделят и линк към твоя сайт (тук навлизаме в територията на “link building” тактиките, които заслужават отделна статия). Можеш да откриеш най-пълен анализ и информация за конкурентните входящи линкове чрез платени инструменти като MOZ, Ahrefs и т.н.
🛒 Провери за дублирано съдържание и огледални копия
Макар на много от собствениците на уебсайтове или магазини тази стъпка да изглежда ненужна, тя всъщност е доста важна. Оказва се, че без да подозираш можеш да имаш двойник на своя сайт. Това се случва по няколко причини. Например може да има неправилна настройка на CMS (content management system) платформата, а може тези разминавания да идват от настройките на хостинга или домейна. Чест казус е ситуацията, в която алгоритмите на търсачките (и техните обхождащи ботове) идентифицират версията www.сайт.com и версията сайт.com като 2 различни уебсайта.
Отделен проблем има с филтрите за филтриране на стоки или категории в онлайн магазините. Често при използването и задаването им се генерират различни нови URL-и, а съдържанието остава първоначалното. Все пак това не пречи на търсачките да се “объркат” и да го идентифицират това съдържание като дублирано. Тук е моментът да подчертаем, че с твоя CloudCart магазин имаш пълен контрол над продуктовите филтри и тази ситуация може да се предотврати с лекота.
🛒 Избери CMS, който позволява оптимизиране
Очевидно е, че от CMS-a зависят много фактори. Ако избереш неподходяща платформа, която не ти позволява да редактираш с лекота елементи като заглавие на страницата, meta description, H1, URL, заглавия и alt описания на снимките и т.н., тогава твоята SEO стратегия е обречена на провал от самото начало (или просто ще бъде много по-трудна). Разбира се, с помощта на нашия мощен Marketing Suite в твоя CloudCart магазин можеш да прилагаш най-различни оптимизации, директно през твоя административен панел. Разгледай наличните SEO инструменти за твоя CloudCart магазин.
За финал (или начало на твоята SEO оптимизация)
Истината е, че можем да продължим с още много препоръки за това какво да набележиш за старт на оптимизацията на твоя сайт или магазин. Неща като Google Page Rank, репутация на сайта, одит на предишната оптимизация (ако е имало такава), настройки на домейна и още много, са само първоначалната фаза. Въпреки, че изброените по-горе стъпки изглеждат плашещо, те са просто началото на една успешна SEO оптимизация.
Прилагайки тези стъпки, можеш да започнеш още днес да оптимизираш своя онлайн магазин, а ако за целта ти трябват конкретни съвети, тогава можеш да се довериш на нашите приятели и партньори от Optimystica.
Всъщност, както споменахме, тяхната книга “На първо място в Google 2023” е вече на пазара (шесто издание) и послужи като източник на идеите в този блог пост. Ако искаш да започнеш своята SEO оптимизация по правилния начин - силно препоръчваме да прегледаш книгата.
А сега ти пожелаваме успешно оптимизиране и много органичен трафик!
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Най-скорошни публикации
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички