Изборът на правилния домейн за твоя бизнес може да се окаже едно от най-важните решения, което някога си взел. Причината е проста - ако успееш да измислиш добро и запомнящо се име, което да олицетворява твоя бранд, като същевременно е кратко и яснно - уцелил си джакпота.
За съжаление откриването на такъв домейн е лесно на думи, но на практика ситуацията е различна. Може би се чудиш защо? Истината е, че наистина добрите и ефективни домейн имена са редки, като истински скъпоценни камъни. От всички 628 милиона регистрирани в момента домейни (тази статистика е актуализирана през юли 2023 г.) само малък процент са такива, които имат уау фактор в имената си.
Измислянето на хитро домейн име в момента е много трудно. Причината за това е, че повечето добри домейни вече са купени и използвани от някого, а останалите налични домейни са в ръцете на търговци на домейни, които са готови да продадат тези редки домейни срещу солидна сума.
Но нека първо изясним какво точно представлява домейн името?
Какво е домейн:
Когато някой иска да намери твоя уебсайт, той въвежда името на домейна в адресната лента на уеб браузъра си. Всяко име на домейн е ексклузивно и не може да се използва от два уебсайта едновременно, например "Google.com" или "CloudCart.com" са съответните имена на домейни на компаниите, които стоят зад тях.
Сега, след като знаем определението за име на домейн и колко трудно е да се сдобиеш с добро такова, време е да разгледаме как да "защитиш" собственото си домейн име, ако вече си купил такова.
Имаш идея за име на домейн (и тя е свободна), а сега какво?
Ако късметът ти се е усмихнал и си имал възможност да закупиш име на домейн, което напълно отговаря на нуждите на твоята марка (или просто ти харесва и си решил да го използваш), сега е време да го защитиш. А ако се чудиш как да провериш дали си "собственик" на името на домейна, тази статия е точно за теб.
Да, може да плащаш за домейна си ежегодно, но кой всъщност го притежава? Може ли да бъде взет от теб? Какво се случва, ако пропуснеш да платиш таксата за домейна? Нека хвърлим малко светлина върху всички тези теми.
Първо, дори да си платил за домейна си, това не е достатъчно, за да потвърдиш собствеността си (особено ако си нови в цялата тази одисея със собствеността на домейна, чети докрая). Съществуват някои сценарии, при които името на домейна ти може да е в ръцете на някой друг.
В слеващата стъпка ще ти покажем как да провериш собствеността на домейна си, но първо нека обсъдим какво да направиш, ако се окаже, че не си собственик на домейна си.
В случай че откриеш, че информацията за твоя домейн не е свързана с теб или твоя бизнес, има няколко възможни сценария:
Услуга за скриване на данните - ако при проверката попаднеш на полета с инфорамция като "Domains by Proxy", посочени като регистрант, е много вероятно домейнът да има скрита регистрация. Това е услуга за поверителност, която предпазва данните и контактите ти от това да са видими публично. Трябва да се свържеш с твоя домейн регистратор, за да провериш информацията за контакт, свързана със скритата регистрация, която често се достъпва през отделен акаунт с различни данни за вход.
Освен това имай предвид, че съществува услуга, която ти позволява да скриеш информацията за името на домейна от публичен достъп. Ако случаят е такъв, може да си я активирал, когато си закупил домейна, или някой от екипа ти да е направил това в миналото. Във всеки случай, важно е да се увериш, че данните ти са точни и са свързани със собствеността на домейна.
Превзети данни от хостинг доставчика - понякога, когато името на домейна се предоставя заедно с твоя хостинг акаунт, хостинг компанията може да вмъкне своята информация като регистрант и административен контакт. Обикновено клиентът има възможността да промени тази информация, след като влезе в акаунта си. Не позволявай на доставчика на хостинг да те убеди да я оставиш некоригирана. Провереи дали случаят с твоя хостинг е такъв и незабавно коригирай данните за собствеността на домейна ти.
Намеса на дизайнер/разработчик - има случаи, когато неетични лица могат да променят тази информация по свой вкус, без да ти информират. Това действие може да произтича или от незнание, или от умишлено намерение да упражнят контрол върху името на домейна ти, застрховка, ако връзката ви се провали. Ако си работил с такива специалисти (дизайнери или разработчици), които са имали достъп до твоя магазин или уебсайт - провереи какво се случва, може да си спестиш много главоболия впоследствие.
Как всъщност да провериш кой е собственик на домейна?
За да направиш това, трябва да извършиш заявка за WHOIS (линк е предоставен по-долу) и внимателно да разгледаш данните.
Връзка към уебсайта на WHOIS: www.whois.com
Спомняш ли си услугата за поверителност на домейна, която споменахме? Ако тя е активирана, в резултатите можеш да видиш името на генерична компания, което прикрива истинските данни за собственика. Това е създадено с цел да попречи на злонамерени субекти да извличат информация от справките на WHOIS.
Професионален съвет:
Показването на автентична информация за собствеността служи като индикатор за надеждност за Google (може да подобри органичното класиране). Може да изглежда леко съмнително, когато данните за собствеността на домейна са скрити. Въпреки че това не е значителен проблем, все пак помисли за деактивиране на услугата за поверителност на WHOIS данните.
Основни данни, които да провериш в резултатите от WHOIS
Преди всичко останало, увери се, че пълномощията и достъпа до управлението на данните, които имаш, са актуални и пълни. Създай план за защита и поддръжка на информацията и гарантирай, че към акаунта на регистратора е свързана валидна кредитна карта, за да се предотврати изтичането на срока на валидност на домейна.
Провери дали виждаш разпознаваемо име и имейл.
Ако в справката видиш, че "собственикът" на името на домейна вече не е актуален или е свързан с недостъпен имейл, поправи това, преди да възникнат проблеми. Възможно е регистрацията да е свързана с роля или длъжност, а не с името на дадено лице и това е приемливо.
Вземи мерки, за да се увериш, че домейнът ти се подновява автоматично
Ако позволиш името на домейна ти да изтече, това може да доведе до значителни смущения и да засегне твоя уебсайт, електронна поща и различни други елементи. Предотврати този сценарий на всяка цена. Освен това имаш възможност да регистрираш домейна за период до десет години и често дори да получаваш отстъпка ако го направиш, така че защо не избереш максималния срок?
След като вече знаеш как да провериш дали домейнът ти е изцяло твой или на твоята компания, може би искаш да разбереш как да го свържеш с магазина си в CloudCart. Научи как да го направиш в тази статия.
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Най-скорошни публикации
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички