От 1 юли в ЕС са в сила новите правила за ДДС в електронната търговия. Новостите засягат всички участници в трансграничната е-търговия – онлайн продавачи и платформи (вкл. тези извън ЕС), пощи, куриери, митнически агенции, данъчни служби и крайни потребители.
За да бъдем максимално полезни по темата, ние от CloudCart се обърнахме към партньорите ни от водещата счетоводна компания Kreston BulMar. В това интервю ни гостува Вера Русинова, управляващ съдружник Счетоводни услуги в централния им офис. Тя ще отговори какво означават на практика новите регулации за онлайн търговците и какво се очаква от тях.
Kreston BulMar е най-голямата счетоводна компания в България. Има 24 офиса в 18 града, 300 души персонал и над 4 000 постоянни клиенти. Компанията извършва широк спектър от професионални услуги и бизнес консултации. Те са винаги насреща, ако някой има нужда от добър счетоводител, одитор или консултант.
Вера Русинова има магистърска степен по Финансов контрол от УНСС. Кариерата ѝ в Kreston BulMar стартира през 2014 г. От 2016 г. заема длъжността Директор Счетоводна Академия БулМар, в която се обучават бъдещите счетоводители. В момента заеманата от нея длъжност е Управляващ съдружник счетоводно обслужване. Има повече от 20 професионални публикации и семинари по счетоводство, данъци и международни счетоводни стандарти.
Ecommerce платформата на CloudCart също помага на своите търговци в трансграничните продажби. Предоставяме богат набор функционалности за локализация за различните пазари: опции за избор на език на магазина и административния панел, разнообразни методи на плащане с готови интеграции за виртуални ПОС терминали и кредити от местни банки, както и интеграции с местни куриерски фирми, популярни маркетплейси и фулфилмънт центрове. Помислили сме и за местните данъци и такси – нашата платформа предлага настройки за фактуриране, съобразени с регулациите на съответната държава. Така онлайн търговците могат да са спокойни, че са законово изрядни.
Здравей, Вера, за нас е удоволствие да водим този разговор и да разберем нещо повече за новите регулации от позицията ти на експерт. Каква всъщност е целта на тези промени?
И аз се радвам на тази възможност. Ще се опитам да бъда максимално полезна с практически насоки. Основната цел на променитe е да се облекчи административната тежест за търговците, които досега трябваше да се сблъскват челно с данъчните служби на всяка държава, в която оперират над определен праг. Също така с тези промени ще се улесни събираемостта на ДДС и ще се постигне по-голяма прозрачност. Очакванията са за нарастване на публичните приходи в ЕС със 7 милиарда евро годишно, тъй като досега стоките до определена стойност не се облагаха с ДДС при техния внос. Ще се увеличат плащанията на ДДС и ще намалеят възможностите за данъчни измами. И не на последно място, важна цел е да се подобри конкуренцията на онлайн магазините в Европа с тези извън Европа. Досега имаше предпоставки за нелоялна конкуренция между европейските и чуждестранните участници на пазара на електронна търговия, което е от още по-голяма важност в контекста на COVID-19.
Тоест, може да кажем, че новите регулации са в улеснение на онлайн търговците? Какво точно трябва да направи един онлайн търговец в България, опериращ на територията на ЕС?
Точно така, с новите правила се очаква да се намали бюрократичната тежест, както и разходите по привеждане в съответствие. Досега търговците, които извършваха продажба на стоки по електронен път на данъчно незадължени лица в друга държава от ЕС, трябваше да се регистрират по ДДС във всяка държава от ЕС, в която извършват дейност при достигане на определен праг. Сега вече може да се регистрират в собствената си държава на родния си език. Всички задължения по ДДС за целия ЕС ще се заплащат само на едно място, т. нар. електронна система за обслужване на едно гише или OSS.
Това наистина е огромно улеснение за онлайн търговците, защото се спестява сблъсъкът с администрациите в различните държави членки, както и високите разходи за счетоводни услуги във всяка една държава, в която се регистрират по ЗДДС.
Разбира се, трябва да уточним, че този режим не е задължителен, а пожелателен. Ако търговец все пак желае да се регистрира по ДДС във всяка държава, на чиято територия оперира, може да продължи да го прави.
Може ли повече информация как и къде трябва да се регистрират онлайн търговците в България?
Регистрацията ще става електронно в Националната агенция по приходите. Достъпът до услугата ще се осъществява с квалифициран електронен подпис. Справките ще се подават на тримесечна база.
Ако търговците изпитват затруднения, винаги могат да се обърнат към своя счетоводител, ако вече не са го направили, разбира се, или да потърсят консултация при нас.
Може ли малко повече детайли за режима, които засягат конкретно и директно онлайн търговците?
Както вече споменах по-горе, до скоро търговците имаха една единствена възможност – да се регистрират по ДДС за дистанционните продажби, които извършват съобразно праговете за регистрация за всяка държава членка, ако изобщо има такива. Този режим продължава да съществува, но ако търговецът избере, ще може да се регистрира по новия режим OSS при достигане оборот 10 000 евро от извършените дистанционни продажби в ЕС в рамките на една календарна година. Това е сума, която ще се натрупва при продажби в целия Европейски съюз. Тоест, ако аз извършвам дистанционни продажби на територията, например, на Гърция, Германия и Румъния и моите продажби от трите държави достигнат оборот от 10 000 евро в рамките на календарната година, ще мога да се регистрирам по новия режим OSS. След регистрацията ще започна да начислявам ДДС ставката на съответната държава, в която се намира потребителят, като ще декларирам и внасям ДДС в България на тримесечна база, а НАП ще има задължението да разпредели събрания ДДС към всяка държава.
А какви са промените при внос от трети страни в ЕС? В този случай как се процедира?
В този случай се ползва т.нар. услуга за обслужване на „едно гише при внос“ (IOSS). Онлайн търговците и платформите, които извършват продажби на лица, намиращи се на територията на ЕС, трябва да знаят, че с влизането в сила на новите правила могат да изберат да декларират и плащат ДДС на изпратените стоки вместо своите клиенти. Ha пpaĸтиĸa, всички тези маркетплейс платформи, логистични оператори и онлайн магазини, намиращи се в трети страни, вече ще могат да cъбиpaт, дeĸлapиpaт и плaщaт ДДC вмecтo ĸлиeнтитe си. Така се гарантира, че действителният paзмep нa ДДC постъпва в дъpжaвaтa члeнĸa, в ĸoятo e дължим. Те могат да се регистрират в IOSS системата в избpaн oт тяx дaнъчен opгaн на страна членка на ЕС. Чрез IOSS гишето сумата по декларациите ще се плаща веднъж месечно.
По този начин ще се облекчат ли потребителите?
Разбира се. Както вече споменах, маркетплейс платформи и онлайн магазини, които извършват продажби от трети страни, могат да използват услугата „едно гише при внос“. Те ще събират ДДС директно от своите потребители и ще го декларират и плащат вместо тях чрез системата IOSS. Това е валидно, когато говорим за стоки на стойност под 150 евро. По този начин купувачът няма да плаща допълнителни митнически и други такси – но пак казвам, това е валидно само ако продавачът е регистриран и използва режима „едно гише при внос”. Това е голямо улеснение за потребителите, които закупуват онлайн стоки на стойност под 150 евро. В случай че стоките са над тази стойност, режимът се запазва по стария познат ред, при който ще трябва да се извърши митническо освобождаване.
Какво става с необлагаемите прагове на пратки от трети страни? Според новите промени те отпадат, нали?
Точно така. Целта е да се постигнат еднакви условия за всички търговци. Това е много съществена промяна, с която, както казах, в началото ще се увеличи събираемостта на ДДС в ЕС. Прагът от 22 евро за внос на пратки от трети страни се отменя. Знаете, че досега вносителите на стоки от страни извън ЕС не бяха облагани с ДДС при внос в страната за пратки под тази сума. Това водеше до чести злоупотреби и на практика представляваше нелоялна конкуренция спрямо онлайн търговците от ЕС. Затова сега всички стоки, внасяни в ЕС, ще бъдат облагани с ДДС и няма да съществува необлагаем минимум.
Какво печелят онлайн търговците от всичко това? Какви са ползите за тях от новите правила за ДДС?
С новите регулации пазарът става по-прозрачен и честен към потребителите. Получателите ще бъдат наясно с крайната цена и няма да плащат допълнително на митници или ĸypиepcĸи cлyжби. А това означава по-доволни и лоялни клиенти.
С промените всички ще се радват на по-справедливо данъчно облагане и по-опростен административен процес. Ще намалеят и измамите с ДДС, които също представляват нелоялна конкуренция.
В заключение искам да кажа, че всичко, което казахме дотук, е доста общо, за да може, все пак да поставим някаква рамка на промените, които влезнаха в сила от 01.07.2021. Съществуват много специфики според това откъде тръгват стоките, които един търговец продава, къде ги продава, къде се съхраняват тези стоки и т.н, затова всеки конкретен случай трябва да се разглежда индивидуално.
Благодарим ти за ценната информация! Надеждата на всички е, че с новите правила ще се преодолеят пречките за трансграничните продажби онлайн, а предприемачите ще работят в по-справедлива дигитална среда. А CloudCart и Kreston BulMar са насреща за всеки търговец, който иска да продава успешно онлайн според най-актуалните стандарти.
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Най-скорошни публикации
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички