Представи си следния сценарий. Избрал си отличен продукт, добавил си го в своята кошница и е време да финализираш поръчката си.
Отваря ти се checkout страницата на магазина и започваш да въвеждаш данните си.
Въвеждаш името си, време е за адреса, а за финал веждаш данните от кредитната си карта - име, номер на карта и всичко останало. Тръгваш да кликваш на бутона за финализиране на поръчката, но той не е активен. Скролваш обратно и виждаш, че си изпуснал полето за телефон. Въвеждаш телефон и бутона е активен - натискаш го, но сега се появява грешка. Връщаш се и виждаш, че полето за номера на картата свети в червено, също и това за адреса.
Оказва се, че си изпуснал 1 цифра от номера на картата, а за адреса - дори не можеш да идентифицираш защо е грешен.
Нека спрем до тук.
Всъщност, статистиките показват, че повечето от потенциалните ти клиенти биха спряли много по-рано, защото дори част от тези пропуски или грешки в checkout процеса, отдавна биха отказали дори и най-търпеливия клиент от завършването на поръчката.
Но какво общо имат пропуските от горния пример с темата на днешната статия - микро-копирайтинга?
Истината е проста - ако бяха приложени дори и най-простите практики от микро-копирайтинга, тогава завършването на поръчката щеше да е лесно и бързо за клиентите. Например можеше да е ясно упоменато кои полета са задължителни. Ако клиента изпусне някоя цифра при въвеждането на номера на кредитната му карта, тогава можеше да излиза текстова нотификация за грешка. А адреса? При него можеше да е ясно упоменато, че трябва да включи и правилен пощенски код.
Всичките тези микро текстове може би изглеждат пренебрежим, а със сигурност не са и вълнуващи. Но практиката е доказала, че правилното им използване може да преобрази тотално клиентското преживяване, а от там и размерите на оборота на магазина.
Всъщност точно така се е зародил микро-копирайтинга. Неговият “баща” Джошуа Портър е работил за онлайн магазин, който е губел зашеметяващите 5-10% от оборота си. Неочакваната причина била, че никъде не било пояснено, че при checkout процеса клиентите трябва да въведат адрес свързан с кредитната им карта.
Решението?
Джошуа просто добавил едно изречение, което пояснявало, че трябва да въведат адрес, който е свързан с тяхната разплащателна карта.
Представи си огромния ефект от едно просто изречение, но на правилното място. С едно изречение магазинът увеличил оборота си с 10%! Ако говорим за оборот от 1 милион, то 10% са 100 000 увеличение на оборота.
Е, смятаме, че мощта на микро-копирайтинга е очевидна.
Но нека го дефинираме по-точно:
Микро-копирайтингът обикновено се отнася до конкретен, приложим текст за потребителите. Неща като текстовете в диалоговите прозорци, текст, обясняващ грешка, или нещо толкова малко като призивите за действие.
А сега, нека разгледаме и конкретните ползи, които микро-копито може да донесе за твоя онлайн магазин.
Измерими ползи от микро-копирайтинга
Подобряването на потребителското преживяване
Първата и основна полза е подобряването на потребителското преживяване. В днешния наситен с избор екомерс свят, отличното клиентско преживяване е задължителен фактор. Ако клиентите ти не са доволни от интеракциите им с магазина ти, бързо ще отидат при някой конкурент. Естествено, факторите, който имат влияние тук са твърде много, но един от тях са микро-текстовете, които могат да повлияят в изненадваща степен върху успеха на твоя сайт или онлайн магазин.
Създава гладко потребителско преживяване
Както видяхме, микро-копирайтинга придвижва клиентите в посока на финализирането на поръчката им. Но следващата сериозна полза от него е, че в същото време намалява и фрикцията при използването на магазина. А всеки копирайтинг или маркетинг експерт знае, че “фрикцията” (триенето или иначе казано - моментите, които затрудняват клиента да предприеме действие) е пагубна за оборота на магазина.
Мотивира действие
Една от основните причини микро-копирайтингът да е толкова ефективен. Тя е, защото неговата основна цел е да напътства клиентите и да ги мотивира да предприемат желаните от нас действия, както и да ги завършват успешно, бързо и без притеснения. Говорейки за конкретни действия, такива могат да бъдат добавяне на продукт в количката, завършванен на поръчйката, стимулиране на продажбите (чрез UpSell и Cross Sell), регистрация за имейл бюлетин и т.н.
Микро-копирайтингът изгражда доверие
Освен да създава гладко преживяване за потребителите, микро-копито може да изгражда имиджа на бранда, а и да създава доверие в него. Индиректният начин, по който микро-копирайтингът изгражда доверие е чрез създаването на неосъзнатото усещане в посетителите на сайта, че всичко работи както трябва. Ако никъде не се “запъват” по време на използването на сайта, тогава в тях не се зараждат и поводи за притеснение, което прави продажбата по-лесна.
Но има и друга, много по-директна полза по отношение на доверието. За съжаление, освен да са полезни, микро-текстовете могат и да бъдат използвани, за да подвеждат посетителите. Това е известно като “dark patterns”. Накратко - злонамерени сайтове използват тези текстове, за да объркат потребителите и да ги накарат да направят нещо, което не искат.
Обратната стратегия е също толкова ефективна - когато потребителят стигне до точка, в която има колебание (например дали да се съгласи с общите условия на сайта), можеш да му предоставиш точно и ясно пояснение, че ако предприеме действието, то за него няма да има никакви негативни последствия.
Микро-копирайтингът създава контекст и мотивира действие
Въпреки, че повечето онлайн потребители са умели в използването на интернет, често малко допълнителен контекст допринася за позитивното им преживяване. Например пояснителния текст в полето за търсене може да им спести няколко секунди или нуждата да напрягат умовете си (известно като когнитивно усилие или умора - нещо, което на всяка цена трябва да редуцираш в твоя магазин).
А често, правилното подсещане или разяснение, поднесено в правилния момент е огромен катализатор на действие. Изследователи са открили, че ясните и конкретни пояснения могат да подобрят потребителското преживяване с до 124%.
Микро-копи с макро ефект
Въпреки подвеждащото име, фактите показват, че микро-копирайтинга е една много мощна техника. Съветваме те да я ползваш активно в своята онлайн магазин. С CloudCart платформата това е много лесно. Можеш да използваш конструктор с drag & drop функционалност за създаването на своите страници, а самите продуктови страници, chekout страницата и всичко останало са оптимизирани в максимална степен. Ако нямаш - създай свой магазин от тук. А ако вече продаваш и искаш да правиш дори по-високи обороти - виж тази статия.
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Най-скорошни публикации
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички