Днес ще се потопим в бързо развиващия се пейзаж на изкуствения интелект, където два гиганта - OpenAI и Google - се изправят един срещу друг в сферата на генеративния изкуствен интелект. Тъй като вече и бизнесите и хората се опознават все по-добре възможностите на чатботовете, управлявани от изкуствен интелект, двамата ключови играчи в сферата - ChatGPT и Google Bard са непрекъснато в светлините на прожекторите.
ChatGPT, създаден в резултат на сътрудничеството между Microsoft и OpenAI, се появи на сцената през ноември 2022 г., а Google отговори със свой собствен претендент - Bard, стартиран на 21 март 2023 г.
В тази динамична “битка” между двата генеративни AI инструмента, при която съдържанието и отговорите се материализират с няколко натискания на клавиатурните клавиши от потребителя, разбирането на разликите между тези две мощни платфорни става от първостепенно значение. В този блог пост, сме си поставили за цел да разкрием разликите между ChatGPT и Google Bard, които не са видими веднага.
Ще обърнем внмание на тяхното създаване и функционалности, отличителните начини, по които водят разговори и оформят създаването на съдържание, ще разгледаме силните им страни, както и начините за използване и потенциалните приложения в различни индустрии.
Какво е Google Bard
Google Bard, пуснат през февруари 2023 г., претърпя значителен ъпгрейд, преминавайки от LaMDA към усъвършенствания PaLM 2 (Pathways Language Model). Този преход разшири възможностите на Bard, превръщайки го в универсален AI асистент с подобрени умения в задачите за превод, кодиране и творческо писане.
Подобно на ChatGPT, Bard използва обработка на естествен език (NLP) и трансформатори за ангажиращи разговори. Това, което отличава Бард, е интегрирането на възможностите за търсене в интернет, което осигурява актуална информация за точни отговори.
Задвижван от PaLM 2, Bard се справя отлично със разсъжденията, логиката и математиката, като дава точни и бързи отговори. За разлика от традиционните търсачки, Bard действа като личен асистент, като предлага подробни отговори, без да претоварва потребителите със страница с резултати от търсенето.
До него има достъп от глобална потребителска база, като поддържа над 40 (и постоянно увеличаващи се) езика в повече от 230 държави и територии.
Освен за разговори, Bard служи и като цялостен личен асистент, който помага на потребителите в задачи като резервиране на почивка и планиране на хранене. Акцентът върху използването на естествен език (NLP) подобрява взаимодействието с потребителите, като позиционира Bard като динамична и лесна за използване платформа даваща достъп до изкуствен интелект.
Нека продължим със сравнението между ChatGPT и Google Bard, защото опознаването на техните уникални характеристики ще ти помогне да се ориентирш в развиващия се пейзаж на генеративния ИИ.
Какво е ChatGPT
През ноември 2022 г., OpenAI обяви публичен достъп до ChatGPT и така постави основата на революцията на чатботовете с изкуствен интелект. Задвижван от големи езикови модели (LLMs) и естествена езикова обработка (NLP), той използва GPT (Generative Pre-trained Transformer) архитектура за да дава отговори в реално време. Освен в разговори, ChatGPT се справя отлично със задачи като превод на текст, решаване на програмни задачи и разсъждения.
Ангажиментът на OpenAI да развиват ChatGPT се проявява в непрекъснатите актуализации, целящи подобряване на производителността, разширяване на съвместимостта с други платформи и въвеждане на функции като например поддръжката на Android.
В основата е GPT (Generative Pre-trained Transformer), като ChatGPT в момента използва модела GPT-3.5, а премиум версията ChatGPT Plus - GPT-4.
В рамките на пет дни след стартирането си, ChatGPT достигна 1 милион потребители, което е доказателство за бързото възприемане и ефективността на технологията.
Многофункционалността на ChatGPT си проличава, тъй като се справя с различни задачи - от писане на код, до публикации в блогове и преводи.
По-задълбочен поглед върху потребителския интерфейс и преживяването с двата AI инструмента
От пръв поглед, изглежда, че Bard и ChatGPT показват сходства в своите предложения:
Форматиране на текста: И двата AI чатбота безпроблемно прилагат базово форматиране, като например добавяне на заглавия и удебелен текст, което подобрява четимостта на отговорите им и улеснява преглеждането на текста.
История на чата: Съхраняването и управлението на разговорите се извършва автоматично, достъпно чрез страничния панел на началната страница на всеки чатбот. Потребителите могат да изберат да деактивират съхраняването на историята на чата, което осигурява гъвкавост при управлението на данните.
Бутони за бързи действия: Потребителите могат да изразяват предпочитанията си, като харесват или не харесват отговорите и така влияят на бъдещите взаимодействия. Освен това е налична възможност за безпроблемно споделяне на разговорите чрез едно кликване.
Източници на данни: Бард притежава уникална способност, като при поискване предлага списък с подходящи източници, придружен от автоматично свързване на изображения към оригиналния уеб източник. За разлика от него ChatGPT, освен ако не работи с версията на GPT-4 имаща и възможност за сърфиране в интернет, може само да предлага ресурси за проверка, когато е помолен да цитира източници.
Въпреки това разликата между Bard и ChatGPT става ясно изразена в аспектите на потребителското изживяване извън тези базови функции.
Промяна на въпроси и отговори
Когато става въпрос за модифициране на въпросите и по-конкретно отговорите, Bard оптимизира процеса за потребителите. За разлика от ChatGPT, при който за актуализиране на отговора е необходимо да се въведат нова команда (prompt) с конкретни инструкции, Bard предлага по-удобен подход. Там има бутон даващ достъп до най-често използваните корекции (например за дължина на отговора или за неговия тон).
Бутоните за бързо действие на Bard осигуряват безпроблемен начин за прецизиране на отговорите, като повишават удобството за потребителите при адаптиране на резултатите от чатбота към техните предпочитания.
В ChatGPT потребителите могат да променят предишен отговор, като въведат нова команда (prompt) с обновени инструкции или като включат функционалноста за задаване персонализирани инструкции и предпочитания, като например за дължина на отговора. Тази функционалност гарантира, че ChatGPT взема предвид специфичните предпочитания на потребителите, без да се налага да ги повтарят.
И ChatGPT, и Bard могат да сърфират в мрежата, но с Google Bard можеш да го правиш безплатно
Въпреки че и ChatGPT, и Bard предлагат възможности за сърфиране в интернет, Bard се отличава с това, че предоставя тази функция безплатно. За разлика от него ChatGPT може да включва допълнителни разходи за достъп до функционалностите за сърфиране в интернет.
По отношение на търсенето в интернет с цел подобряване на отговорите и ChatGPT, и Bard демонстрират имат функционалност, но прявяват и ключови разлики.
Bard се отличава с това, че позволява на всички потребители свободен достъп до интернет, а от друга страна, ChatGPT ограничава възможностите за сърфиране в интернет до потребители с платен абонамент.
При практическите тестове ChatGPT показа значително забавяне при генерирането на отговори и често срещаше мрежови грешки в сравнение с Bard. В това отношение, ефективността и надеждността на Bard при търсене в мрежата, допринасят за удобството на потребителя и по-безпроблемен достъп до информация.
ChatGPT предлага гласов диалог в мобилното приложение
OpenAI наскоро представи новаторска функция за потребителите на ChatGPT Plus и Enterprise, която им позволява да водят вербални разговори с ChatGPT. Функционалността дава дори опция за промяна на гласа на ChatGPT, като вариантите са внимателно създадени от вокални актьори за естествено и завладяващо преживяване.
Макар че тази функция подобрява взаимодействието с ChatGPT, важно е да се отбележи, че в момента тя е налична единствено за iOS и Android. Освен това тя не се интегрира безпроблемно с функцията за уеб сърфиране на ChatGPT. В резултат на това, използването на гласовата функция означава, че отговорите на ChatGPT са ограничени до данни, които са получени преди април 2023 г. (актуалния достъп на ChatGPT през ноември тази година).
За разлика от тях, Bard, въпреки че може да изрича отговори на глас, все още не предлага възможност за водене на диалог. А роботизираният характер на гласа на Bard, макар и функционален, оставя място за подобрение в осигуряването на по-естествено и ангажиращо слухово изживяване.
Bard е ефективен за проучвания, но ChatGPT е по-умел писател
Бард влиза в ролята на ентусиазиран асистент, който се впуска с главата напред в събирането на информация, за да опрости живота ти. Макар че не цитира източници автоматично, той се съобразява с тях, когато му бъдат дадени инструкции, а функцията за отговор включващ "Двойна проверка" позволява на потребителите да проверят фактите или да проучат повече подробности. Освен това Bard предоставя линкове към резултатите от търсенето, което повишава полезността му в изследователския сценарий.
За разлика от тях GPT задава стандарт в индустриите, които са свързани с обработката на задачи свързани с естествения език (например писането на текст). Той захранва известни инструменти за писане на текст чрез изкуствен интелект като Jasper, Copy.ai, както и AI инструментите за на Bing. Тази гъвкавост позиционира ChatGPT като отличен избор за различни текстови задачи, включително писане на туитове, идеи за блогове, създаване на дълги статии, бизнес имейли и концепции за маркетинг на съдържанието.
Например когато получи задача да създаде туит, ChatGPT демонстрира съобразителност с правилата за писане на туитове, включително брой символи, емоджита и хаштагове.
Що се отнася до генерирането на съдържание, ChatGPT превъзхожда Bard в намирането на идеи за блогове и изготвянето на дълги статии, бизнес имейли и стратегии за маркетинг на съдържанието.
В обобщение, ChatGPT демонстрира умения за разбиране и генериране на разнообразни текстове за различни цели, включително маркетинг на съдържанието, a Bard изглежда по-подходящ като инструмент за събиране на информация и проучвания.
Вероятно разликата идва от различните фундаментални технологии при двата AI асистента.
Споделянето на чатове е лесно за ChatGPT и Bard, но Bard прави още една стъпка напред, като се интегрира с приложенията на Google.
Макар че и ChatGPT, и Bard предлагат удобни начини за споделянето на чатовете, за да позволиш на другите да продължат оттам, откъдето си спрял, в техните функционалности се наблюдават значителни разлики.
Изображения в чатовете: ChatGPT не поддържа споделяне на чатове с изображения. Ако качиш изображение в разговор в ChatGPT, ще трябва да го запазиш за себе си, тъй като споделянето на чтове с изображения в момента не се поддържа.
За сметка на това, наблюдаваме усъвършенствани възможности за обмен на информация при Bard.
Изображения в чатовете: Bard прилага по-адаптивен подход, като позволява на потребителите да споделят разговори съдържащи изображения. Ако в чат с Бард се качи изображение и този чат се сподели, изображението остава видимо и може да се изтегли от всеки, който има достъп до този чата.
Експортиране в Google Docs и Gmail: Интеграцията на Bard с Google Workspace, по-специално с Google Docs и Gmail, го отличава от останалите. Потребителите могат да експортират отговорите на Bard директно в Google Docs, като по този начин се елиминира необходимостта от ръчно копиране и вмъкване. Същото удобство се среща и при Gmail, където отговорите на Bard могат да се експортират като чернови на съобщения.
По същество усъвършенстваните възможности за споделяне на Bard, особено при изображенията и интеграцията с Google Workspace, осигуряват на потребителите по-ефективно и свързано изживяване в сравнение с ChatGPT.
Възможности за генериране на изображения
Bard и ChatGPT могат да анализират изображения, но Bard има и функция, която позволява на потребителите да качват изображения, заедно с команди към тях (prompts) и да изискват специфични действия. Тази възможност подобрява интерактивния характер на взаимодействието с Bard.
Въпреки че потребителите на ChatGPT Plus и Enterprise също могат да изпълняват задачи, свързани с изображения, с ChatGPT, съществената разлика е във функцията за споделяне. За съжаление потребителите не могат да споделят с други хора чатовете си в ChatGPT, които включват изображения.
Разликата е, че подходът на Bard дава възможност за съвместно и приобщаващо изживяване, защото позволява на потребителите да споделят разговори, които включват и изображения.
Интеграции
И Bard, и ChatGPT предлагат директни интеграции с други приложения, но използват различни подходи за постигане на това.
Интеграция на Bard чрез Bard Extensions:
Bard се интегрира безпроблемно с други приложения на Google чрез разширенията на Bard. Тази функция позволява извличане на информация в реално време от Gmail, Google Drive, Хотели, Полети, Карти и YouTube. Потребителите могат да изпълняват задачи като намиране на евтини полети или извличане на подробности от потвърждение на имейл в Gmail - всичко това в рамките на интерфейса на чата.
Мощната система за плъгини на ChatGPT:
ChatGPT използва стабилна система за плъгини с над 30 опции (която расте непрекъснато). Тези плъгини работят хармонично, като позволяват на потребителите да изпълняват сложни задачи. Например може да се поиска препоръка за рецепта, да се изчисли точен брой калории (с помощта на приставката Wolfram) и да се генерира списък за пазаруване (чрез приставката Instacart).
ChatGPT интеграцията със Zapier:
ChatGPT разширява възможностите си чрез интеграция със Zapier. Чрез нея ChatGPT може безпроблемно да се свързва с хиляди други приложения. Тази интеграция дава възможност на потребителите да включат ChatGPT в различни работни процеси и да автоматизират задачи, независимо от съществуващия им технологичен stack (група от приложения използвани в дейността на даден бизнес).
Заключение
Google Bard и ChatGPT са два от най-усъвършенстваните големи езикови модела (LLM), налични днес. И двата имат своите силни и слаби страни и най-добрият избор за теб ще зависи от конкретните ти нужди.
Както Bard, така и ChatGPT все още са в процес на разработка и постоянно към тях се добавят нови функции и подобрения. Това означава, че ако търсиш актуална информация, най-добре е да изпробваш и двата изкуствени интелекта и да откриеш кой от тях отговаря най-добре на нуждите ти.
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Най-скорошни публикации
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички