Зеленият маркетинг е популярна стратегия в корпоративния свят, тъй като потребителите все повече осъзнават екологичните и обществените последици от своите покупки. Но какво точно представлява “зеленият маркетинг” и как можеш да го използваш, за да популяризираш своите продукти или услуги? Остани до края на тази публикация в блога, за да разбереш всички тънкости в областта.
Какво изобщо означава "зелен маркетинг"?
"Зеленият маркетинг" е термин, който описва процеса на създаване и промотиране на продукти или услуги, които имат положително въздействие върху околната среда или обществото. Зеленият маркетинг не се свежда само до използването на зелени цветове или лога, а до създаването на продукти или услуги, които са екологично чисти и ь безвредни за околната среда производствен процес, опаковане, разпространение и дори потребление.
Ярък пример за екологичносъобразни куриерски решения са нашите партньори от BOX NOW.
Зеленият маркетинг включва и популяризирането на екологичните ползи или стойността на продуктите или услугите, които те носят за крайните клиенти. В това число се включват и усилията за убеждаването на клиентите, че изборът на екологични продукти или услуги е добър не само за планетата, но и за собственото им благополучие.
Зеленият маркетинг просто модерна маркетингова стратегия ли е?
Изненадващо или не, "зеленият маркетинг" съществува от дълго време. За да бъдем точни, следите на първите инициативи за зелен маркетинг могат да бъдат проследени до 1980 г.
Ето какво казва Wikipedia по тази тема:
Терминът "зелен маркетинг" става известен в края на 80-те и началото на 90-те години на миналия век. През 1975 г. Американската асоциация по маркетинг (АМА) провежда първия семинар на тема "Екологичен маркетинг". Резултатите от този семинар доведоха до създаването на една от първите книги за екологичен маркетинг, озаглавена "Екологичен маркетинг".
Началото на докладите за корпоративна социална отговорност (КСО) е поставено от фирмата за сладолед Ben & Jerry's, когато техният финансов отчет е допълнен и с допълнителна информация за въздействието на компанията върху околната среда.
През 1987 г. документ, изготвен от Световната комисия по околна среда и развитие, определя устойчивото развитие като задоволяване на "потребностите на настоящето, без да се компрометира способността на бъдещите поколения да задоволяват собствените си потребности", това става известно като Доклада Брундтланд и е още една стъпка към широкото осмисляне на устойчивостта в ежедневната дейност.
Изглежда, че наистина няма нови отговори, а само нови въпроси.
Днешният зелен маркетинг се опира на добре дефиниран потребителски сегмент - демографската група LOHAS
Ако не си направил задълбочено проучване, зеленият маркетинг може да ти се стори като нещо, което са измислили група тийнейджъри наливащи се със соево лате, облечени във винтидж дрехи (очевидно се шегуваме :)).
Но истината е, че този екологичен подход към маркетинга е нещо сериозно и всеки собственик на онлайн магазин трябва да започне да гледа в тази посока, защото зеленият маркетинг непрекъснато набира популярност.
Движещата сила за това е нарастващият пазарен сегмент от потребители, които предпочитат да купуват екологични продукти, дори ако те струват малко повече. Тези клиенти са част от демографска група, съставена от привърженици на "Здравословен и устойчив начин на живот" (The Lifestyles of Health and Sustainability) или съкратено от английски - “LOHAS”.
Нека видим как Уикипедия описва този потребителски сегмент:
[LOHAS] е демографско понятие, определящо конкретен пазарен сегмент, свързан с устойчивия начин на живот и "зелените" екологични инициативи, и като цяло се състои от сравнително престижен и добре образован сегмент от населението.
Клиентите от LOHAS сегмента са най- отдадените купувачи на стоки с екологично и социално значение и активно насърчават екологията и здравето. Освен това те проявяват способност да влияят и на други клиенти.
С над 100 милиона клиенти в сегмента LOHAS в световен мащаб, този отрасъл изисква бурно търсене на екологични маркетингови инициативи, съсредоточени върху щадящи околната среда процедури и стоки.
Какво да включиш в твоята зелена маркетинг стратегия
Целта на зеления маркетинг е да повлияе на поведението и предпочитанията на потребителите в полза на стоки и услуги, които са по-социално или екологично отговорни. Зеленият маркетинг се стреми да информира потребителите за въздействието, което техните покупки имат върху околната среда и обществото.
Примерите за такива ефекти включват:
- Намаляване на емисиите на парникови газове
- Опазване на природните ресурси
- Насърчаване на справедливата търговия
- Подобряване на човешкото здраве и благосъстояние
В допълнение към увеличаването на пазарния дял, лоялността на клиентите и рентабилността, зеленият маркетинг има за цел да даде на компаниите, които прилагат зелени практики, конкурентно предимство чрез разпорастраняването на информацията за тези дейности и отговорното отношение към природата.
Освен да насърчава осведомеността и конструктивната промяна сред клиентите, компаниите и законодателите, зеленият маркетинг може да спомогне и за постигането на още по-глобални цели, като например социална справедливост и опазване на околната среда.
В допълнение към производството на екосъобразни стоки, предприемачите могат да използват допълнителни стратегии и да разработят фирмен план, който използва и демонснтрира предимствата на зеления маркетинг.
Маркетинговият план за екологосъобразен маркетинг може да включва някой от следните елементи:
- Отпечатване на маркетинг материалите върху екологично чиста хартия и използването на природосъобразни пигменти
- Отказ от физически материали (доклади, брошури, фактури и т.н.) в полза на дигиталните им еквиваленти
- Използване на етични методи за събиране и изхвърляне на боклук
- Използване на рециклирани или екологични материали в опаковките на продуктите
- Стремеж към придобиване на официално признати сертификати в областта на устойчивостта и екологията
- Прилагане на екологични техники за опаковане и доставка
- Използване на устойчиви земеделски методи и възобновяема енергия
- Правене на инвестиции за намаляване на въглеродните емисии
- Ясно приоритизиране на отношението към околната среда и здравето на бъдещите поколения спрямо непосредствената финансова изгода.
- Използване и насърчаване на екосъобразни решения за доставка, като например използването куриерски услуги, работещи с възобновяема енергия или доставящи до куриерски автомати.
Можеш да използваш различни стратегии в зеления маркетинг, но ако се концентрираш върху основната цел - рекламирането на стоки и услуги, които са безвредни за околната среда, ще откриеш подходящите тактики за своя магазин.
Не забравяй, че този подход може да помогне на компанията ти да намали негативния си ефект върху околната среда, да привлече екологично настроени клиенти и да подобри имиджа си.
Зеленият маркетинг обаче се сблъсква с няколко трудности, включително спазването на нормативните изисквания, избягването на greenwashing и убеждаването на скептиците. За тях ще говорим по-късно, сега нега разгледаме…
Няколко примера за успешен “зелен маркетинг”:
Промяна на продукта
Винаги можеш да помислиш за промяна на характеристиките, състава или дизайна на даден продукт, за да стане той по-екологичен. Например Patagonia насърчава клиентите си да поправят и използват повторно продуктите си, вместо да купуват нови, и произвежда дрехите си от органичен памук и рециклирани материали.
Промени в производствения процес
Това включва използването на по-екологични процедури при производството, разпространението или управлението на даден бизнес. Например, IKEA е обещала да работи изцяло с възобновяеми енергийни източници до 2025 г. и позволява на своите потребители да закупуват слънчеви панели за своите жилища.
Устойчиви опаковки
Намаляването на количеството на отпадъците от опаковките или използването на рециклируеми или биоразградими материали за опаковките са два примера за устойчиви практики при опаковките. Например Lush продава своите продукти в "голи опаковки", което означава, че върху тях няма допълнителна опаковка или друг вид контейнер. Освен това клиентите могат да рециклират старите опаковки, като ги върнат в магазина.
Промяна в рекламата
Тук визираме наблягането в маркетинговата комуникация на предимствата или екологичните аспекти на дадена стока или услуга. Например Tesla информира потребителите за екологичните последици от транспорта, като същевременно подчертава енергийната икономичност и ниския въглероден отпечатък на своите електрически автомобили.
Зеленият маркетинг може да осигури различни предимства за твоя бизнес
Нека не забравяме, че истинската цел на възприемането на екосъобразен начин на правене на бизнес е да се запази околната среда за бъдещите поколения. Но все пак една добре изпълнена зелена стратегия може да повлияе на твоята марка по много положителни начини, нека разгледаме някои примери.
Изграждането на положителен имидж на марката включва демонстрирането на ангажираност с екологични и социални каузи, което ще отличи твоята марка от конкурентите. От Нилсен съобщават, че 66% от потребителите са готови да платят повече за продукти от социално и екологично отговорни марки. Прилагането на зелени практики не само разширява клиентската ти база, но и позиционира марката ти като по-добър избор.
Както споменахме, привлекателността на зелените продукти се разпростира върху все по-нарастващата демографска група от потребители с развито “екологично съзнание”, като според The Economist Intelligence Unit през последните пет години търсенето на устойчиви стоки в световен мащаб се е увеличило със 71%. Интегрирането на зелени инициативи изгражда трайни връзки с клиентите, насърчавайки лоялността им. Проучване на Cone Communications е установило, че 87% от потребителите са склонни да купуват от компания, която е ангажирана с проблем, който ги вълнува.
Освен отношенията с марката и клиентите, прилагането на екологични практики често носи осезаеми финансови ползи. Използването на възобновяема енергия, намаляването на отпадъците и оптимизирането на веригата за доставки водят до намаляване на разходите и повишаване на ефективността.
Accenture съобщава, че 99% от главните изпълнителни директори смятат, че устойчивото развитие е от решаващо значение за бъдещия бизнес успех, което подчертава неразделната роля на екологичните практики в цялостната бизнес стратегия.
Зеленият маркетинг не винаги върви по мед и масло
Въпреки че използването на стратегии за зелен маркетинг изглежда много добра идея, има няколко подводни камъка, на които трябва да се обърне внимание. Например...
Отговаряне на очакванията на потребителите
Потребителите отдават все по-голямо значение на екологичните и социалните характеристики на продуктите и услугите, като очакват от марките да прилагат прозрачни екологични стратегии. Неизпълнението на тези очаквания може да доведе до загуба на доверие и отлив на клиенти. Забележителен пример е Volkswagen, който се сблъска с тежки последици, включително спад на продажбите, когато беше разкрит за измама при тестовете за емисии.
Спазване на нормативните изисквания
Зеленият маркетинг се регулира от закони за опазване на околната среда и защита на потребителите. Предприятията трябва да се придържат към тези разпоредби, както и да са в крак със специфичните за пазара промени. Неспазването им може да доведе до правни последици, глоби или забрани. Амазон например беше глобен с 1,2 млн. долара от Агенцията за опазване на околната среда на САЩ за това, че е позволил продажбата на незаконни пестициди на своята платформа.
Избягване на "greenwashing"
"Greenwashing" включва преувеличени или фалшиви твърдения за околната среда, които вредят на репутацията на марката и подкопават истинските екологични усилия. H&M се сблъска с обвинения в "greenwashing" заради своята колекция "Conscious", критикувана за това, че съдържа минимално количество рециклирани или органични материали и има голямо въздействие върху околната среда поради модела си на бърза мода.
Балансиране на рентабилността и екологичната отговорност
Зеленият маркетинг представлява предизвикателство, когато трябва да се балансират финансовите цели със усилията за опазване на околната среда. По-високите разходи, като например за научноизследователска и развойна дейност, устойчиво снабдяване и екологосъобразни практики, трябва да бъдат възстановени, за да могат зелените продукти или услуги да останат конкурентоспособни и печеливши. Въпреки популярността си и иновациите в областта на електрическите превозни средства, Tesla се бори за достигане на постоянна рентабилност и растеж, което подчертава присъщите предизвикателства.
След всичко казано дотук, всеки онлайн търговец трябва да разбере, че зеленият маркетинг не е еднократна или изолирана дейност, а непрекъснат и интегриран процес, който включва всички аспекти на маркетинга
Струва ли си да добавиш "зелен маркетинг" в твоя маркетингов микс?
Целта на "зеления" маркетинг е да представиш продуктите и услугите си като щадящи околната среда (и те да бъдат такива) и да окажеш положително въздействие върху аудиторията си. Този подход не само намалява негативния отпечатък на твоя бизнес върху околната среда, но и привлича клиенти, които дават приоритет на екологичния избор, като в крайна сметка подобрява имиджа на твоят бранд.
И все пак, зеленият маркетинг идва със своите предизвикателства, като например да се ориентираш в нормативните уредби, да избегнеш "greenwashing" ситуацията и да убедиш скептиците.
За да постигнеш успех в зеления маркетинг, се нуждаеш от цялостен стратегически подход, който да интегрира екологичните елементи във всеки аспект на твоя маркетинг - от комуникацията до разработването на продукти.
Като почнеш да прилагаш доказаните практики, които споделихме, и да използваш залените технологии в бизнеса си, ще, можеш да създадеш ефективен и траен план за “зелен маркетинг”. Това не само е от полза за околната среда, но и допринася за успеха на твоята компания, две причини, които са достатъчно мотивиращи, ако питаш нас.
А за да научиш още повече за модерните маркетингови стратегии, можеш да посетиш нашата категория "Маркетинг", като кликнеш тук.
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Най-скорошни публикации
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички