Когато става въпрос за електронна търговия, схващането, че изработката на уебсайт е еднократно начинание, може да се окаже скъпоструваща заблуда за предприемачите. Така е, защото твоят магазин за електронна търговия не е просто статична цифрова витрина; той е динамичен бизнес инструмент, който изисква специално внимание и подобрения, за да остане ефективен.
Подобно на всеки друг оперативен аспект на твоя бизнес, който подлежи на периодични подобрения, така и твоя уебсайт изисква подобно внимание. Особено ако става въпрос за онлайн магазин със стремеж към увеличаване на продажбите.
Много търговци, всъщност се съмняват в последствията от това да не поддържат уебсайта си в актуално състояние, но тази ситуация често води до закъсняло, а и скъпоструващо прозрение колко силно може да повлияе на бизнеса един остарял уебсайт. Пренебрегването на поддръжката и актуализацията на твоя магазин, почти винаги има сериозни последствия.
В тази статия ще ти помогнем да разбереш рисковете от остарелия дизайн и как да разпознаеш дали сайтът ти се нуждае от обновяване. Но първо, нека ти задем един въпрос.
Влагаш ли усилия, за да определиш какво е първото впечатление, което магазинът ти оставя у посетителите?
Много предприемачи често пренебрегват факта, че посетителите в техния уебсайт формират оценката си за него в рамките на няколко секунди след като се озоват на него. Тези първоначални впечатления, независимо дали са положителни или отрицателни, са пряко повлияни от дизайна на магазина.
Откъде знаем? Екипът ни е общувал с много предприемачи, които спешно се нуждаят от освежаване на дизайна. Разбира се, и в интернет можеш да намериш много истории от собственици на бизнеси с остарели онлайн магазини, които разказват за предизвикателствата, които са могли да избегнат, при положение, че са обновили дизайна си навреме.
Тази ситуация, описана по-горе, служи като напомняне за критичната роля, която играе един модерен уебсайт в днешния дигитализиран свят.
Всеки съвременен предприемач трябва да осъзнае, че в епоха, в която онлайн присъствието играе ключова роля за формиране на впечатленията на клиентите, наличието на остарял уебсайт за електронна търговия не е приемлив вариант.
Но как да определиш дали дизайнът на магазина ти е остарял?
Освен използването на времето, от което магазинът не е обновяван, като основен показател за привлекателността на дизайна, има няколко показателя, които клиентите (най-вече несъзнателно) използват, за да оценят дизайна на магазина ти.
1. Липса на интеграции и функционалности в онлайн магазина
Независимо от платформата, на която е изграден онлайн магазинът, множество функции или приложения могат да бъдат интегрирани и да подобрят впечатленията за твоя екомерс сайт. Съществуват инструменти, плъгини и интеграции, които подобряват обслужването на клиентите, маркетинга, навигацията, управлението на наличностите и програмите за лоялност.
Разгледай възможностите на платформата, които не използваш, като например включване на банер за безплатна доставка, предоставяне на персонализирани препоръки за продукти и предлагане на кодове за отстъпки. Ако в онлайн магазина ти липсват тези или подобни основни функционалности, това е ясен знак, че сайтът е остарял, което автоматично компроментира потенциала за предоставяне на добро потребителско изживяване.
Добър съвет е да отделиш малко време, за да откриеш наличните приложения, и да обмислиш използването им, за да подобриш онлайн презентирането си още днес.
2. Лошо потребителско изживяване (UX)
Онлайн потребителското изживяване (UX) е решаващ фактор за успеха на магазините онлайн, но за съжаление UX е сфера характерна с постоянна еволюция и с променящи се очаквания от потребителите. Клиентите изискват безпроблемно, приятно и лесно преживяване с уебсайта. Ако подобрението на UX-а в твоя магазин не е било във фокус, в продължение на години, твоят уебсайт несъмнено е остарял, което вероятно дава отражение върху цялостното му представяне.
Признаците за лош UX се изразяват в бавна скорост на зареждане, объркваща навигация, неадекватна оптимизация за мобилни устройства, счупени връзки и ненужни усложнения в процеса на пазаруване и още много.
Поддържането на актуалността на твоя магазин и удовлетворяването на изискванията на клиентите, изисква да се обърне внимание на тези проблеми и да се осигури оптимизирано за онлайн потребителите изживяване.
3. Остаряла визия
Клиентите очакват определено ниво на оптимизация, когато навигират в сайта ти, те очакват преживяване, подобно на това да пазаруват в сигурен, ясен и добре поддържан физически магазин. Визуалната привлекателност и съвременният характер на твоя сайт за електронна търговия играят съществена роля за формиране на възприятията на клиентите.
Ако клиентите ти възприемат сайта ти като остарял, това може да се дължи на придържането към остарели тенденции в уеб дизайна, като например претрупване със съдържание, големи стени от труден за четене текст, остарели елементи като мигащи банери, автоматично възпроизвеждащи се видеоклипове и фонова музика, както и комбинация от несъответстващи си цветове и шрифтове, които не са съгласувани или не съответстват на марката ти.
Избягването на тези пропуски в дизайна е от решаващо значение за поддържането на модерно и привлекателно онлайн присъствие.
4. Липса на мобилна оптимизация
Днес удобното използване на твоя магазин през мобилни устройства е решаващ фактор. При все по-бързо нарастващия брой онлайн купувачи, използващи смартфони, лошата оптимизация за мобилни устройства може да се окаже фактор, пречещ на потенциалните купувачи да завършат поръчките си.
Зле оптимизираният мобилен дизайн често има дребен текст, изкривени или отрязани изображения, които може да не се зареждат правилно, и връзки/бутони, които може да не функционират безпроблемно на мобилни устройства. Понякога бутоните липсват или са трудни за изплзване през мобилен екран.
Ако не обърнеш внимание на тези проблеми своевременно, това може да доведе до разочароващо преживяване за потребителите и в крайна сметка до загуба на ценен мобилен трафик. Осигуряването на оптимизиран за мобилни устройства дизайн е от решаващо значение за безпроблемното и достъпно онлайн пазаруване, не подценявай този факт.
5. Объркваща навигация
Затрудненията в навигацията могат значително да затруднят потребителското изживяване с твоя уебсайт, създавайки пречка за посетителите, които бързо търсят информация. Същността на един уебсайт се крие в способността му да предлага интуитивна навигация, като гарантира, че потребителите могат лесно да достигнат до търсеното от тях съдържание.
Ако потребителите се сблъскват с предизвикателства при намирането на информация, това е ясен показател, че редизайнът или освежаването на навигацията на сайта трябва да са в списъка ти със спешните подобрения.
Няколко често срещани проблема, свързани с навигацията, могат да допринесат за този проблем, включително претрупано оформление, огромен брой опции в менюто, структура на уебсайта, отразяваща по-скоро йерархи избрана от магазина, вместо предпочитанията на потребителите, лошо разположени линкове и използване на прекалено техническа терминология или акроними.
Тези проблеми могат да доведат потребителите до задънени улици и да ги оставят разочаровани и неудовлетворени.
6. Непоследователна или остаряла цветова схема
Поддържането на последователност на цветовете е от първостепенно значение за създаването на силна и разпознаваема идентичност на марката. Цветовете, свързани с твоята марка, служат като визуален език, който предава на аудиторията същността на твоя бизнес. Последователността в различните точки на контакт, независимо дали става въпрос за логото, маркетинговите материали или уебсайта, създава усещане за съгласуваност и професионализъм.
Когато цветовете са хомогенни, те предизвикват усещане за доверие и надеждност, подсилвайки посланието и ценностите на твоя бранд. Съгласуваната цветова палитра не само повишава разпознаваемостта на марката, но и допринася за хармонично и визуално привлекателно възприятие за марката.
Независимо дали се ангажират с твоята марка онлайн или офлайн, клиентите трябва да бъдат повлияни положително (включително и от изобра на цветова гама)и да останат с положително впечатление.
Списъка с проблемите, които можеш да имаш в твоя дизайн, може да продължи почти безкрайно. Това не е целта на тази статия. Искахме да насочим мисленето ти в правилната посока, за да можеш да заемеш неутрална позиция и да погледнеш критично към дизайна си. Разбира се, още по-добре е да се обърнеш към професионалист, който да го направи вместо теб.
При нужда, можеш да се свържеш сс нашия екип, като използва този линк.
След като видяхме някои от областите, които заслужават специално внимание, сега нека разгледаме проблема с остарелия дизайн от по-различна перспектива и да определим…
Потенциалната вреда от остарелия уеб дизайн
Съвременните потребители са много по-чувствителни към остарелия дизайн. Поколението на милениалите, а и тези след тях, са запознати с добре изглеждащите уебсайтове от ранна възраст. Те са се научили да разпознават остарелите и неефективни сайтове за електронна търговия само с един поглед.
Разбира се, ако отдавна не си обновявал дизайна си, това може да се отрази негативно на всеки човек, който попадне на страниците му, затова е важно ад се справиш с този проблем при всички положения.
Нека разгледаме някои от предизвикателствата, свързани с остарелия дизайн.
1. Хората не възприемат бизнеса ти сериозно
Ако уебсайтът ти се зарежда бавно, има малки шрифтове и не е правилно подравнен, потенциалните клиенти вероятно ще се усъмнят в надеждността на бизнеса. Остарелият уебсайт може да възпре потребителите от извършване на покупки, което води до негативно възприемане на вашата марка, както и до финансови загуби.
2. Качеството на твоите продукти и услуги става съмнително
Твоят уебсайт е лицето на бизнеса ти в интернет. Нискокачествените продуктови изображения или банери могат да окажат значително влияние върху доверието към бизнеса, като накарат потенциалните клиенти да се съмняват в цялостното качество на всички продукти и услуги.
3. Помагаш на конкурентите си, които вече са актуализирали своите магазини
Пренебрегването на редовните актуализации на дизайна на твоя магазин неволно насочва клиентите към конкуренти, които отдават приоритет на модерния дизайн, технологиите и съдържанието. Увери се, че сте конкурентоспособни, като активно поддържаш и модернизираш своя дизайн.
4. Остарелият уебсайт вреди на SEO класирането
Остарелият уебсайт влияе отрицателно върху SEO оптимизацията и класирането, а това ограничава видимостта на магазина в резултатите на търсачките. Инвестирането в редовни актуализации и адаптивен уеб дизайн е от решаващо значение за поддържане на силно онлайн присъствие и привличане на органичен трафик. Google отдавана наказва с по-нисък ранк сайтовете, които не предоставят положително преживяване за посетителите им (а кофти дизайна, определено не допринася за нищо приятно).
5. Потенциалните ти клиенти се дразнят
Проблеми като бавно зареждащи се страници, неправилно подредено съдържание, остаряла информация или елементи с лош ди зайн могат да раздразнят потенциалните клиенти. Добре изграденият дизайн е от съществено значение за осигуряването на гладко и безпроблемно онлайн пазаруване.
6. Парите ти за маркетинг и реклама се харчат напразно
Преди да инвестираш в реклама или маркетинг, увери се, че уебсайтът ти е добре оптимизиран. Лошо поддържаният уебсайт може да пропилее маркетинговия бюджет, тъй като потенциалните клиенти могат да бъдат отблъснати от лошото изживяване, създадено от дизайна.
7. Продажбите намаляват
Забелязваш спад в уеб трафика към твоя сайт през последното тримесечие? Периодичните колебания в посещаемостта на уебсайтовете са нещо нормално, но ако наблюдаваш постоянен отлив без признаци на подобрение, много добра идея е разгледаш и ревизираш внимателно своя уебсайт.
Различни фактори могат да окажат влияние върху уеб трафика, но ако съдържанието на сайта е остаряло, а оформлението му е тромаво и трудно за навигиране, препоръчително е да се справиш с тези проблеми, преди да прибегнеш до увеличаване на разходите за реклама и популяризиране.
В интернет първото впечатление е от голямо значение (защото често нямаш шанс да го поправиш), затова се увери, че уебсайтът ти представя бизнеса ти във възможно най-добра светлина, като предлага модерно оформление и приятно оформен дизахн, които да посрещат посетителите.
Важен ли е модерният дизайн?
В заключение, привлекатлността на един добре поддържан онлайн магазин не може да бъде подценявана. Като решаваш проблемите с дизайна превантивно и осигуряваш модерно и удобно за потребителите онлайн изживяване, не само повишаваш доверието в марката си, но и полагаш основите за устойчив прогрес в конкурентния пейзаж на електронната търговия.
Не забравяй, че редовната дизайн оптимизация е ключ към сърцата на ангажираната онлайн аудитория.
Продължавай да усъвършенстваш уебсайта си, за да изпревариш конкурентите си в твоята област.
А ако имаш нужда от помощта на екип с опит, конкретно в създаването на конвертиращи екомерс дизайни, посети тази страница.
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Най-скорошни публикации
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички