Вече си се запознал с предимствата на онлайн търговията и искаш да стартираш бизнес със собствен онлайн магазин? В такъв случай тази статия е точно за теб. Тук обръщаме внимание на една от най-важните стъпки при стартиране на бизнес с продажба на стоки и услуги онлайн – регистрацията на фирма за онлайн търговия.
Описание на процеса на регистрация на фирма за онлайн търговия
Електронният магазин изисква да бъде регистриран съгласно общите изискванията за регистрация на фирма в България. Когато става въпрос за фирма, която ще извършва продажби чрез интернет, съществуват някои особени изисквания, които трябва да присъстват в подаваните документи от фирмата.
Най-общо стъпките за регистрация на фирма за онлайн търговия бихме могли да обобщим така.
Избор на търговско дружество (форма на регистрация)
Търговска дейност можеш да развиваш под каквато и да било форма на правна регистрация. Най-често това са Едноличен търговец (ЕТ), Еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД) и Дружество с ограничена отговорност (ООД), като ако си единствен собственик на онлайн магазин, ти препоръчваме да се довериш на ЕООД защото доверието към теб ще е по-голямо и ще можеш да изпъкнеш пред конкуренцията.
Вписване на фирмата в Търговски регистър
За да стартираш дейността си, фирмата ти за електронна търговия трябва да бъде вписана в Търговския регистър (ТР) към Агенцията по вписванията. Това се случва след подаването на определен набор от документи, които са различни за всеки тип търговско дружество.

Избор на онлайн платформа за електронен магазин
Всички тези дейности е добре да се случат по време на изработката на твоя онлайн магазин или непосредствено след като той е готов, за да можеш да стартираш веднага след законовата регистрация на фирмата. С платформите за онлайн търговия като CloudCart това става бързо и лесно. Дори не е нужно да си специалист в тази област, за да създадеш сайт за електронна търговия.
Какви са възможните препятствия, които можем да срещнем?
Всяко физическо лице има правото да регистрира фирма и да извършва продажба на стоки онлайн, но липсата на правни познания и опит при регистрация на фирма могат да доведат до допускането на грешки.
Най-честите препятствия, на които може да се натъкнеш, в случай че решиш да преминеш през процедурата сам, са:
- Избор на неподходяща правна форма за регистрация – тя се определя, в зависимост от типа дейност, която ще се осъществява, и изисква определен набор от документи и процедури, които да бъдат изпълнени.
- Заето име на фирмата – честа причина за отказ от регистрация на фирма за е-търговия е дублиращо се име. Наименованието на фирмата трябва да е уникално, за да бъде регистрацията успешна.
- Неспазване на определени срокове – съществуват административни процедури и срокове, които трябва да бъдат спазени както при регистрацията, така и при последваща промяна на обстоятелствата.

Какво е важно да знаеш (за 2022) за Закона за онлайн търговия
Нужни ли са ни адвокат или счетоводна фирма?
Ако трябва да бъдем честни, процедурата по регистрация на фирма, било то за физически магазин или за онлайн такъв, може да бъде твърде тромава и трудоемка. Това важи с пълна сила, особено за хора, които никога досега не са се сблъсквали с подобен казус и се налага тепърва да се запознават със законовите регламенти.
Можем да се справим сами?
Като предприемач в областта на онлайн търговията, ти можеш да регистрираш фирма на свое име и сам. Друг е въпросът имаш ли нужното време и нерви, за да се справиш с тази нелека задача.
Ето защо, ако и на теб ти се налага да регистрираш фирма за първи път, съветът ни е да се обърнеш към услугите на адвокат или счетоводно дружество, което би могло да ти съдейства.
Ще се наложи да платиш определен хонорар, но това може да ти струва много по-изгодно, отколкото да се заемеш сам и да допуснеш процесуална грешка при регистрацията на фирмата ти в ТР.
Как да си изберем счетоводна фирма или счетоводител?
Изборът на счетоводител или външна фирма за счетоводно обслужване е другият ключов момент, след като вече имаш регистрирана фирма. Онлайн търговците, също като собствениците на търговски обекти, имат нужда от текущо счетоводно обслужване и отчитане пред НАП например.
Счетоводителят е този, който оформя всички документи около продажбата на стоки, внасянето на дължимите данъци, осигуряването на персонала (ако има такъв) и други подобни.
При всички случаи онлайн бизнесът ти има нужда от счетоводител. При избора му е важно да съобразиш фактора цена за счетоводно обслужване, а предвид обема търговски сделки, които ще реализираш, сам можеш да избереш кой е по-изгодният вариант за теб – счетоводител или фирма за счетоводство.
Вторият вариант е предпочитан от повечето онлайн търговци, поради достъпната си цена и гъвкавост.
За да разберете повече посетете сайта на Търговския регистър на brra.bg За всякакви правни въпроси и необходими документи за онлайн магазин можеш да се обърнеш към нас за съвет и помощ.
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички