Повечето хора днес си представят любима знаменитост, която отговоря на въпроси в Instagram, или геймър, който играе популярни игри в Twitch, когато чуят, че някой пуска лайв стрийминг или излъчва на живо.
Но в Китай стриймингът се използва успешно като начин за продажба на крайни клиенти, които го следят на живо.
Този модерен начин за онлайн продажби се наложи в Китай през последните няколко години и се очаква популярността му да продължи да расте. През 2019 г. 37% от потребителите в страната осъществили покупки от лайв стрийминг. Още по-впечатляващо е, че тази статистика е от преди избухването на COVID-19. Прогнозите са, че през следващите години процентът на конверсии от продажби на живо ще нарастне.
Как се развива онлайн търговията на живо?

Съчетавайки забавлението с пазаруването, стрийминг търговията позволява на търговците да продават своите продукти в нов дигитален формат, добавяйки им допълнителна стойност. Началото е през 2016 г., когато гигантът Alibaba комбинира обичайните продажби в интернет с популярния формат за излъчване на живо, за да възпроизведе преживяването във физически магазин. Това става по време на популярното събитие Taobao Live. Няколко години по-късно вече се провежда ежегоден пазарен фестивал с продажбен приход от лайв стрийминг, достигащ до 6 млрд. долара.
Търговията на живо е интерактивна и задържа зрителското внимание, подтиквайки потребители да взимат решение за покупка. Компаниите, използващи този метод на продажби, отчитат изключително висок процент на конверсии – близо 30%, което е десет пъти повече от тези в традиционната електронна търговия.
Днес на продажбите на живо се гледа като на надежден дигитален инструмент за повишаване на ангажираността и стимулиране на поръчките. Смята се, че те могат да дадат сериозен тласък на развитието на онлайн търговията.
Нова ера в пазаруването

На потребителите днес вече не им се налага да идат в магазин, за да изпитат усещането от физическото пазаруване. Лайв стриймингът позволява на търговците да демонстрират продукти, да взаимодействат с клиенти и да предлагат отстъпки и подаръци. Така потребителите получават всички предимства на физическото пазаруване в комфорта на своя дом и могат да задават въпроси в реално време. Лайв стриймингът е нов стандарт на комуникация, който все повече бизнеси налагат.
Ето няколко успешни примера от големите играчи в търговията:
- Walmart организира събития за пазаруване на живо в Tik Tok;
- Amazon пусна платформа, в която инфлуенсъри популяризират артикули и разговарят с клиенти на живо;
- Instagram добави функция за магазин, която насърчава потребителите да разглеждат и купуват в приложението;
- Facebook стартира Live Shopping Fridays за категориите красота и мода.
Така се дава възможност по забавен начин търговците да разкажат историята на своите продукти, а купувачите да се приближат до любимите си марки.
Хиляди стартъпи следват примера на пазарните лидери:
- PopShop.Live влагат 20 млн. долара, за да позволят на хората да купуват всичко от търговци, които предлагат на живо своите стоки;
- Whatnot инвестира 50 млн.долара, за да развие инфраструктурата си за търговия на живо;
- Платформи като Bambuser дават възможност на търговците да продават на живо, позволявайки им да комуникират с клиентите си и да получават обратна връзка от тях, което увеличава потребителската ангажираност.
С подобен темп на растеж се очаква, че повечето бизнеси ще започнат да се възползват от предимствата на лайв стрийминга, за да останат конкурентоспособни и „в крак“ с развитието на електронната търговия.
Ако се колебаеш дали да започнеш да продаваш на живо ще ти кажем само, че това ще увеличи привлекателността на бизнеса ти, откроявайки го от конкуренцията, което ще доведе до допълнителен уеб трафик. Ако използваш този формат, ще успееш да привлечеш и нови клиенти, предимно млади хора, запалени по модерните начини за пазаруване.
Нов обещаващ канал за продажби

Електронната търговия на живо се развива бързо не само в Китай, но и по света. Днес себестойността на китайския стрийминг пазар нараства непрекъснато, като този растеж се засили от пандемията. Очаква се продажбите да достигнат 423 млрд. долара през 2022 г.
Категориите продукти, които най-често се продават в стрийминг излъчванията, са облекло и мода с 36% дял, следвани от продукти за красота и хранителни стоки с приблизително 7%. Електрониката представлява около 5%, а обзавеждането и домашният декор – почти 4%.
Търговците по света, особено тези с сферата на красотата и модата, следват примера на Китай. Германската компания Douglas излъчва всяка седмица събития за продажби на живо в различни формати и отчита до 40% конверсии от тези събития. А модният бранд Tommy Hilfiger наскоро разшири обхвата на стрийминга си в Европа и Северна Америка, след като привлече многохилядна публика на своите събития в Китай.
Интересът към подобни стрийминг събития все повече се увеличава. Потребителите искат да гледат своите любими брандове и да бъдат забавлявани и вдъхновявани. Ето защо, е хубаво да помислиш за лайв стрийминг като допълнителен канал за продажби.
Защо да продаваш на живо онлайн?
Електронната лайв търговия все още е нов канал, който тепърва ще се развива. Множество успешни примери доказаха, че този формат на продажби е успешен.
За да просперираш в продажбите на живо, се нуждаеш от внимателен подход. Трябва да натрупаш необходимия опит. Най-вероятно ще ти струва скъпо да правиш лайв стрийминг продажби по време на големи празници, така че първо опитай да продаваш по този начин в по-спокойни периоди, когато и рискът е по-малък. Да отвориш нов продажбен канал изисква време и усилия, но в резултат ще получиш повече приходи, намален период на обмисляне на покупката, повишена ангажираност на клиентите и по-силна връзка между клиентите ти и бранда ти.
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички