Най-добрият начин да изградиш убедителна стратегия за продажби за твоя продукт е да се въоръжиш с коза на това да признаеш силните страните на своя конкурент и след това да ги противопоставиш на твоите. Това е да намериш слабост в силата на конкурента.
В бизнес контекст, ако целта на стратегията е да се спечели всичко, без да се влиза в бой, ключът към постигането й е да избягваме силните страни и да атакуваме слабите страни. Идеята е да постигнем успех, като съсредоточим фирмените си ресурси срещу критично слабите страни на конкуренцията.
Логиката на този принцип е проста: атакуването на слабите страни на конкурента позволява много по-ефективна и ефикасна употреба на собствените ни ресурси, отколкото ако решим да ударим силните страни. Атаката върху слабите страни се базира на ограничените ресурси на фирмата, а атаката срещу силните страни само изхабява тези ресурси. Ударът върху слабите страни съкращава пътя към победата, ударът върху силните го удължава.
Или, казано с две думи, избягването на силните страни и атакуването на слабите страни осигурява максимална възвращаемост и минимално изразходване на ресурсите за възможно най-кратко време. А това означава увеличаване на печалбата.

Ако конкурентите ни са успели в бизнеса, като продават на най-ниски цени (или по някакъв друг начин, например като инвестират повече в реклама, в иновации и т.н.), значи и ние можем да направим същото. Трябва само да копираме това, което те правят и ще ги победим!
Конкуренцията не е при фирмените брошури, плакати по стените,стая с джаги, или политиката на работно време. Конкуренцията са: думите, действията, мислите, и „неща“, които изясняват и засилват това, което една в компания носи истински ценности.
Най-често ще ти се наложи да се конкурираш с другите търговци по продукти. Продуктите на конкурентите се оценяват, преди всичко, съобразно това: дали съответстват на потребностите на сегмента, в който действа конкурентната фирма; оценява са етапа на жизнения цикъл на продуктите на конкурентите; оценява се дали тези продукти могат да бъдат развивани или не; преценява се дали конкурентните фирми имат научно-развойна дейност (НРД), която да им позволи да развият продукта си, ако това е варианта; дали продуктите им са патентно защитени;

Анализът може да обхване още и системата за дистрибуция и по-конкретно:
– начинът, по който функционират каналите на дистрибуция.
– стабилността на взаимоотношенията в каналите на дистрибуция.
– наличието на конфликти в дистрибуционните канали
Проблем при анализът на силните и слаби страни в дейността на конкурентите е, че за голяма част от тях информацията е или недостъпна или трудно достъпна. В практиката, оценката на силните и на слабите страни се прави в оперативен ред на база на опита и квалификацията на експертите в съответната фирма, но ако нямаш такъв опит е добре да се довериш на маркетингови инструменти за онлайн магазин, приложени от експерт.
За да ти се получи, обаче е необходимо да имаш ясни цели. Целите придават на работата чувствителност и фокус на намеренията. Бъди мотивиран и продуктивен. Направи си писмен план за действията…мисли какво можеш да правиш всеки ден за подобряване на своите предимства на фона на конкурента и да използваш слабостите му.
За целта – опознай себе си като наблюдаваш своите прояви и идентифицираш своите слабости, след което потърсиш помощ, за да ги отстраниш.
Най-важния ти собствен ресурс е продукта, но най-важното на пазара са клиентите, затова си изясни важността на обслужването на клиента.
За да имаш бърз път към успеха: Изпълни много повече от очакванията на клиента, когато го обслужваш. Щастливите клиенти обикновено са постоянни клиенти. Прави така, че всеки да се чувства специален и това ще е добра възвращаемост на инвестираното ти време в този клиент.

Примери на обслужване: Среща извън офисите; Телефонно обаждане; Посещение; Проявяване на интерес; Благодарствено писмо; Неочаквано предложение за помощ.
И абсолютно винаги поддържай позитивно мисленето си!

Виж проблемите и намери възможности, от които можеш да се поучиш. Използвай книги и обучения в интернет, за да развиеш положителен подход и продуктивен поглед.
Упражнявай се в това да рискуваш и да си успешен. Експериментирай с продуктите и рекламата им. И бъди сигурен, че успехът няма да закъснее.
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички