Eфективният имейл маркетинг предполага голям списък с абонати – хора, с които си изградил отношения и които са готови да купят продуктите ти. Един потребител се превръща в абонат, след като попълни онлайн форма на твоя уебсайт и даде съгласието си да получава маркетинг съобщения от теб. След това той се сегментира на конкретен принцип и му се изпраща маркетингово съобщение по имейл или друг комуникационен канал.
Информацията за абонатите би могла да бъде само техният имейл адрес или телефонен номер. В някои платформи за маркетингова автоматизация като CloudCart Кампании обаче, различните профили, абонати и устройства са обединени в т.нар. “персона”. Това съкращава списъците със сегментирани абонати и прави маркетинг кампаниите ти по-таргетирани.
Как да събереш повече абонати?
1. Създай примамлива оферта
Направи офертата си неустоима, а съдържанието й достатъчно ценно. Можеш да подобриш малки неща свързани с процента на конвертиране като дизайна й например, но ако офертата ти не води до повече конверсии, няма да имаш особен успех. Наблегни на това, което предлагаш в замяна на имейл адресите на потребителите, защото в днешно време те ги пазят грижливо от спам. Разбери какво иска целевата ти аудитория и й го предложи.

2. Поискай разрешение
Изгради списък с абонати, които желаят да получават информация от теб. Купуването на списъци с много имейл адреси и/или телефонни номера и изпращането на непоискани търговски съобщения не дава желания резултат и в голямата си част се възприема като спам, затова искай разрешение от потребителите да получават твоите маркетинг съобщения. Когато вече разполагаш с база данни от хора, които наистина се интересуват от твоя бранд, имейл маркетингът ще започне да работи за теб.
3. Използвай платформа за маркетинг автоматизация
Вероятно смяташ, че имейл маркетингa е досадно изпращане на съобщения по имейл на клиентите ти. На практика може да се постигне голяма доза автоматизация с платформите за маркетинг автоматизация. CloudCart Кампании ти позволява да изпращаш автоматично съобщения по имейл, SMS и Viber, а скоро и през Web Push.
4. Оптимизирай онлайн магазина си
Привлечи вниманието на абонатите към целевата ти страница и чекаута.
Като добавиш форма за абониране в хедъра или футъра на сайта си, ще насърчиш клиентите да се регистрират докато разглеждат сайта ти. Добре е да ги уведомиш какво ще получат, когато се регистрират, например, ранен достъп до оферти и промоции.
Можеш да добавиш и чекбокс на чекаута, който позволява на клиентите да се регистрират докато завършват поръчката си. Следва да бъдат уведомени, че е необходимо да завършат поръчката си, за да може предпочитанието им да бъде отчетено.
5. Изясни целта на списъка
Обясни на потребителя защо да ти даде имейл адреса/телефонния си номер и да се регистрира в твоя списък – бюлетин, новини, оферти, анонси и др.
Ако съдържанието ти е добро и интересно, трябва да добавиш и кратък текст над регистрационната форма и да обясниш на потребителите защо да се регистрират за твоя списък и какво да очакват от него.

6. Направи абонирането лесно
Прецени добре къде ще позиционираш регистрационната форма. Най-добри резултати се получават, когато тя се намира в главното съдържание на страницата. Можеш да я сложиш вътре в съдържанието, под или отгоре на страницата.
7. Създай специална страница за регистрация
Помисли и за създаването на специална страница за регистрация, в която обясняваш защо потребителите трябва да се регистрират за твоя списък. Можеш да добавиш тази страница към менюто си и да я използваш за A/B тестове, за да разбереш кой е най-ефективният дизайн и послание, които да използваш.
8. Използвай социално доказателство
Социалното доказателство може да бъде полезно в много ситуации, но е особено подходящо когато потребителите не са сигурни какво да направят.
Можеш да се сдобиеш с абонати като използваш социално доказателство по няколко начина. Можеш да се похвалиш колко много абонати имаш. Можеш да откроиш специфични хора или организации, които са в твоя списък (с тяхно разрешение). Или можеш да представиш препоръка от някой от твоите абонати.
9. Покани абонати чрез социалните мрежи
Защо да не достигнеш и до потребителите, които предпочитат да общуват чрез социалните мрежи? Можеш да поканиш хората, които те следват във Фейсбук и Туитър да се присъединят към твоя имейл бюлетин. За целта създай целева страница специално за тези последователи. След това публикувай или изпрати като туит линка към страницата за регистрация.
10. Стимулирай абонатите си да споделят и препращат имейлите ти
Добави към маркетинг имейлите си бутони за социално споделяне, както и бутон “Изпрати на приятел по имейл”. Така ще се сдобиеш с достъп до приятелите, колегите и личностния кръг на получателите и ще разшириш списъка си с контакти. Отдолу на имейлите е важно да добавиш и призив за действие “Абонирай се” като обикновен линк, за да могат хората, които получават препратените имейли също да се включат.

11. Направи прекратяването на абонамента лесно
За да може абонатите да се чувстват ангажирани с твоя бранд, те трябва да усещат, че могат да прекратят абонамента си лесно и по всяко време. Тази стъпка няма да ти донесе нови абонати, но ще ти помогне да запазиш съществуващите, което също не е без значение. Увери се, че бутонът “Прекрати абонамента” е на видно място в съобщението и когато се натисне прекратява автоматично абонамента без допълнителни въпроси или други стъпки. Също така, можеш да напишеш в регистрационната форма и приветстващия имейл, че потребителите могат да се отпишат по всяко време.
Как да събереш повече данни за твоите абонати?
Това не е лесно, тъй като повечето форми за абониране изискват само име и имейл адрес. Макар това да е важна информация, тя не казва много за самия човек и не позволява реално персонализиране на съобщението – нещо, което потребителите в днешно време очакват от любимите си брандове.
Чрез сегментиране на аудиторията маркетолозите изпращат най-релевантно съдържание на потребителите. Ако изпращаш един и същи имейл до всички абонати, маркетинг съдържанието ти най-вероятно ще бъде маркирано като спам.
Има четири основни вида сегментиране на пазара:
- Демографско сегментиране
- Географско сегментиране
- Психографско сегментиране
- Поведенческо сегментиране
Ако формите ти включват само полета за име и имейл адрес, би могъл да ги обновиш, за да събираш малко повече информация от бъдещите ти абонати. От друга страна, ако ползваш CloudCart Кампании, имаш възможност да сегментираш абонатите по най-различни филтри като държава, дата на абониране, браузър и др.
В случай, че следваш стъпките, описани по-горе, със сигурност ще изградиш солиден списък с абонати – потребители, които имат желание да получават твоите маркетинг съобщения, чувстват се ангажирани с бранда ти и са на една ръка разстояние от това да направят покупка. А ако успееш да събереш достатъчно информация за тях (не просто имейл адрес/телефонен номер), това ще ти бъде особено полезно при сегментирането им.
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички