Имейл маркетингът остава един от най-издръжливите (и ефективни) онлайн маркетингови методи на разположение днес.
С това се обяснява и защо толкова много от нас правят същия критичен гаф отново и отново като по този начин обричаме нашите кампании още преди да започнат и така рискуваме хората да избягват нашите имейли като чума?
Ще се опитам да обясня защо това се случва и как можем да го избегнем, но нека първо идентифицирам грешката, за която говоря. Тя е толкова елементарна на пръв поглед, че често дори не се замисляме защо може да е проблем.
Голямата имейл маркетингова грешка:
Това се случва и в моята пощенска кутия по няколко пъти на седмица. Някой достига до мен в мрежа като LinkedIn, пише ми по някакъв въпрос, свързан с нашия или неговия бизнес и вече имаме контактите си.
В рамките на един или два дни и без да съм поискала, аз изведнъж получавам маркетингов имейл от този човек и неговия бизнес.
Това е огромна грешка, която твърде много специалисти продължават да правят – добавяне на някой, чийто имейл сме добавили без неговото или нейното разрешение и без всякакъв контекст.
Ако този човек се е регистрирал за наш бюлетин, потърсил е информация за нас или се е регистрирал в корпоративния ни сайт – това е едно. Но ако просто си попаднал на неговия мейл, не е желателно да започваш да му предоставяш непоискана информация.
Защо това се случва?
Ние (погрешно) мислим, че всеки – особено хората, които смятаме, че са добри перспективи за продажби – ще се радва да чуе нашата невероятна мъдрост чрез имейл съобщения, които изпращаме към него, за да покажем и насърчим нашия бизнес.
Проблемът, обаче, е, че ние не подхождаме добре като не искаме първоначално разрешение да изпратим тези имейли. Просто започваме да заливаме пощата на човека, с цел да му покажем колко прекрасно е това, което му предлагаме. Но така, дори реално да предлагаме прекрасен продукт или услуга, рискува той дори да не се заинтересува от него, защото е раздразнен от подхода ни.
Не знам за теб, но аз когато започна да получавам рекламни имейли от някой, без да съм проявила предварителен интерес към бизнеса му, дори не желая и да погледна съдържание и не мога да намеря бутона за отписване достатъчно бързо! Оставам с едно чувство на антипатия към въпросния човек или компания, дори ако реално бих имала интерес към техните продукти и се започва един омагьосан кръг, от които трудно се излиза.
Ти трябва да си спечелиш правото да изпращаш мейли на потенциалните си клиенти.
Много по-добре (и по-ефективен) начин е да примамиш някой да се абонира за твоя имейл списък по собствена воля или да се абонира за бюлетин или друго, в този ред на мисли.
Също така е важно да си знаеш, че предлагането на „безплатни съвети“ или „новини“ по мейл, вече не работи както преди на днешния пазар.
Вместо това, ти ще трябва да предложиш на хората нещо конкретно, нещо материално, и нещо с незабавна стойност, в замяна на неговият или нейният имейл адрес.
И колкото по-голям дар можеш да предложиш на някой, толкова по-вероятно е той или тя да си даде имейла и да се ангажира с твоето съдържание.
Когато създадеш нова връзка в LinkedIn или попаднеш на някой имейл и по друг начин, по-добре изпрати лично съобщение като в контекста му можеш да предложиш да изпращаш информация или друг вид мейли, според това, от което мислиш, че човека би могъл да се заинтересува.
Ключът е това: остави решението за това дали да се запише и да получава рекламни мейли от теб на клиента, за да не провалиш едно евентуално прекрасно партньорство с перспектива, преди още да е започнало. За да покажеш уважение и професионализъм и за да дадеш шанс да се събуди интерес от отсрещната страна, а не да го прекъсваш в зародиш.
Увери се, че подхождаш коректно, вместо да допускаш грешката от по-горе и твоите имейл абонати и твоят бизнес ще са ти благодарни за това.
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Най-скорошни публикации
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички