Когато пишеш описание на продуктите, е изключително важно да следваш няколко основни правила, които ти гарантират: първо, че потребителят ще го прочете и второ: че то ще е достатъчно детайлно и интересно да го накара да поиска продукта.
Виж в следващите редове опитът ни накратко с нашите клиенти, който ще се опитаме да ти предадем чрез настоящия текст.
Какви са основните правила за достигане на перфектните описания на продукти?
Започни от там, че едно съдържание за онлайн магазин трябва да отговаря на истината. Колкото и креативност да вложиш, после е важно написаното да се отнася за твоя продукт, неговите размери, цвят форма, произход и т.н.
Това ти гарантира по-малко замени поради несъответствие и показва професионално отношение като цяло. Когато поръчаното онлайн отговаря на съдържанието в сайта, получателят е склонен да поръчва отново от този сайт.
След това подбери таргет групата си правилно. Твоите продукти, колкото и да са мултифункционални, винаги ще имат по-подходящи клиенти за тях от други и е важно ти да предвидиш кои са тези клиенти, с какъв социален статус, какви предпочитания, какъв език използват в ежедневието и бизнеса си.
Така по-лесно ще се ориентираш за изразните средства и похватите, които ще ти помогнат при таргетирането на тази целева група за твоя онлайн магазин.
Достигни до подсъзнанието на тази група

Доказано е, че ние купуваме и потребяваме като цяло продукти, които влияят на емоциите ни. Отговори на въпроса на клиентите, още преди да са го задали.
Имаш по-големи шансове за поръчки, ако напишеш текст, който клиентът свързва с негови спомени, мечти и цели и ако успееш да въздействаш на подсъзнанието, е гарантирано, че твоите продукти, ако не поръчани веднага, то ще бъдат със сигурност запомнени.
Най-вероятно клиентът ще се върне по-късно за по-подробно разглеждане на въпросния даден продукт и защо не и за поръчка. За целта в своите продуктови описания използвай фрази, които са суперлативи за човека, който евентуално би си купил продукта – “бизнес дама”, “специалист в градината”, “майстор готвач” и т.н.
Ако клиентът повярва на подсъзнателно ниво, че твоят продукт го прави специален, той ще поиска да го има.
Използвай статистиката
Ако твоите продукти имат сертификати или са доказано “най” в каквато и да е сфера, то нека клиентът го прочете. Ако отговарят на високи стандарти или се конкурират успешно с известни марки в някоя област, облечи го с факти и правилните думи и убеди потребителя, че артикулът е точно това, което търси като качество.
Ако имаш участия в този продукт на панаири и семинари или статии в някоя медия за него, също е повече от хубаво да го споменеш, защото ще покаже, че други вече са оценили продукта, което предизвиква спокойствие и доверие към него в клиента.
Избягвай дразнещи изрази
Не си позволявай да използваш неприятни епитети, паразитни думи или дразнещи изрази, които се срещат в ежедневието или са жаргонни. Покажи, че познаваш езика, на който пишеш и че имаш уважение към читателя и неговата култура:
- Използвай думи, които докосват сетивата – Буквално! Използването на изрази като: “вкусно”, “шоколадово”, “ухаещо”, “кадифен допир”, ”галещо слуха”, “черно”, “червено”, “светлина” и др., в този ред на мисли, се визуализират в съзнанието на клиента и рефлектират директно върху спомените, които имат сетивата му;
- Оформи съдържанието красиво – Накрая е важно съдържанието да е подредено по-структуриран, четлив и разбираем начин. Използвай различен шрифт и текст, където е необходимо и го избягвай на други места, където ще изглежда претрупано.
Ако изброяваш нещо, го пиши по-навътре или с отделни тиренца или други символи. Когато съдържанието не изглежда “монотонно“ и еднотипно, има по-голям шанс да бъде прочетено и да въздейства.
А какво още се изисква за доброто описание на продукт?
Бъди професионалист, когато оформяш описанието на продуктите на твоя онлайн бизнес, но го разчупи, използвайки въображение и достигайки емоциите на потенциалните клиенти.
- Подтемите са също част от форматирането. Ако продуктът има твърде много и специфична информация, то раздели я. Нека стане лесно четима за клиента. Можеш да разделиш на текста на продуктово описание, начин на употреба и специфики. Така всеки може да намери информацията, от която се нуждае;
- Фактологията е неизменна част от едно достоверно описание на продукт. Ако имаш интересни факти, които да подтикнат клиента за покупка, включи ги. Назови източниците на тези факти и направи описанията по-сериозни;
- Добавянето на богат набор от информация, която описва детайлно продукта, е изключително важно. Описвай възможно най-подробно всеки аспект на продуктите, добавяй и визуално съдържание. Ако предлагаш безплатна доставка, напиши го на видимо място. Всичко това води до по-дълбоко убеждение на потребителя да направи поръчка.
- Добавянето на снимки и видеа е ключово и особено важно, ако е направено добре. Избери качествени продуктови фотографии и професионални видеа, за да могат клиентите да добият ясна представа за продуктите;
- Добавянето на презентации е допълнителна стъпка към добрите продуктови текстове. Винаги можеш да споделиш добра презентация, която кратко и ясно да опише позитивите на всеки продукт;
- Добавянето на таблици в продуктови описания е страхотна идея, когато става дума за техника. Тогава в изчистен вид можеш да посочиш всички характеристики на продукта. Може да се направят стилни и минималистични таблици, които да допълват визията на сайта;
- Тонът на писане при изготвяне на продуктови описания е важен елемент. Зависейки от аудиторията и продуктите, можеш да подходиш по-приятелски или по-формално. Не смесвай двата стила!
- Стилът на писане при описание на продукт е сходен с тона на писане. Стилът е по-техническата част като форматиране на текста, докато тонът на писане е отношението към четящия.
Текстът и мобилното потребителско преживяване
Мобилната версия на всеки сайт изисква оптимизиране на десктоп версията му, за да е приятен за ползване на мобилни устройства. Както отделните елементи, така и текстът трябва да бъде оптимизиран и всичко излишно да бъде елиминирано.
Никой не обича да чете свитък от текст, който не свършва, затова е добре текстовото съдържание да бъде разделяно от допълнителни елементи като мултимедия и таблици.
Остави основните секции на описанието и по възможност намали обема. Така в сайта си ще имаш прилежно и незадушаващо количество информация. По този начин ще можеш да удовлетвориш изискванията на всеки тип купувач и най-вече на идеалния такъв.
Как да спазваме изискванията на различните идеални купувачи и как да ги дефинираме?
За да пазим нужното ниво на продуктовите описания за “идеалния клиент”, то трябва да го дефинираме. Кой е той?
- Първо можеш да го дефинираш чрез изграждането на самия образ. Така можеш да определиш неговия пол, възраст, интереси, професия, локация, поведение, заплата и образование. Изграждането на този образ може да се развива с времето и да служи за опора при създаването на нови продукти;
- Друг подход е да проведеш кратко проучване сред настоящите си клиенти. Да ги попиташ за актуални проблеми, които срещат, откъде са разбрали за твоя бранд и т.н. Използвай реклама онлайн, в случай че е необходимо;
- След това да проследиш демографската карта на хората, които ползват твоя продукт. Силни инструменти като insights на социалните мрежи и статистики на Google могат да проследяват текучеството на клиенти. Чрез тях научаваш изключително ценна информация за поведението на аудиторията ти и така можеш да разбереш техните изисквания;
- Също така можеш да разбереш каква е аудиторията на конкуренцията като се абонираш за техни newsletter-и. Така можеш да имаш поглед над доста неща за нишата, в която се движиш.
Разбери къде се намира идеалния ти клиент и какво обича. Надмини всичките му изисквания чрез най-доброто с добавена стойност към него.
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички