Стартирането на онлайн магазин е трудно начинание, дори и ако имаш професионален опит в търговията. Управляването на физически магазин далеч не е същото като изграждането и поддържането на едно виртуално пространство, в което да развиваш бизнеса си.
Едно от първите ключови решения, които трябва да вземеш като начинаещ онлайн търговец, е да избереш платформа, чрез която да създадеш своя магазин и следователно да го менажираш и подобряваш.
Като новак във все по-конкурентната сфера на дигиталните продажби, много лесно можеш да се почувстваш объркан от десетките фактори, които играят роля при избирането на платформа. Най-важното за една платформа е тя да отговаря конректно на твоите бизнес нужди.
Този материал ще ти помогне да избегнеш повечето често срещани грешки и ще ти покаже върху какво да фокусираш вниманието си, за да се радваш на процъфтяващ електронен магазин в най-скоро време.
Open Source или SaaS: Кое да избера?
Ако идеята ти за сайт е твърде сложна, най-добре е да се довериш на професионален web developer, който да изгради твоя електронен магазин от нулата. Той би работил с open source софтуер, който му позволява да редактира свободно кодовете, докато постигне желания резултат.
Разбира се, можеш да вземеш юздите в твои ръце и да работиш самостоятелно с open source платформата, ако имаш нужните умения и време.
Ако не си експертен кодист, но все пак държиш изработката на сайта да е под твой контрол, най-добре е да избереш SaaS платформа като CloudCart. Такъв тип платформа ти позволява сам да изготвиш всеки аспект на сайта си, до най-малкия детайл, чрез огромен набор готови теми, от които да избираш.
Повечето SaaS платформи обикновено предлагат обучителни видеа, с които лесно можеш да персонализираш и усъвършенстваш дизайна си.
Правилното определяне на бюджета е от огромно значение
Всяко бизнес начало е освен трудно, и скъпо, а най-лошото е, когато инвестираш парите си в неподходяща платформа, хостинг абонамент или тромав plug-in. Това може много лесно да се избегне, стига да знаеш какво точно искаш от твоя сайт.
Както споменахме, професионален web developer може много да ти помогне, но също така изисква повече финанси и трябва да си напълно сигурен, че инвестицията ще си струва.
Услугата, за която ще платиш, е чисто програмиране, но ти остава да заделиш още доста средства за цялостната поддръжка на уебсайта – като домейн, хостинг, SSL сертификат и защита, както и някоя определена функция, която държиш уеб магазинът ти да има.
SaaS платформите, от друга страна, са готово пакетно решение, което ти спестява доста усилие, време и средства. С един куршум – много зайци, като например хостинг план, за който няма нужда да мислиш, тъй като SaaS платформите се хостват на сървърите на доставчика на услугата.
Изборът на платформа зависи от мащаба на магазина
Някои платформи просто не са пригодени за експанзията на бизнеса ти. От голямо значение е да имаш представа до къде искаш уеб магазинът ти да се развие или поне в каква посока ще се движи.
Ако планираш да се гмурнеш в нови територии и пазари или да предлагаш огромна селекция от най-различни продукти, е важно платформата ти да има способността да се нагоди, като например да поддръжа множество езици.
Напълно нормално е да си зашеметен от идеи и въпроси, когато започваш ново начинание като онлайн бизнес. Нуждите на бизнеса ти могат и най-вероятно ще се променят с времето, но ако мислиш в прекалено тясна кутия от самото начало, това ще попречи при правилното избиране на платформа.
Едно от нещата, които трябва да вземеш предвид, е скалируемостта на платформата и инфраструктурата на базата данни, например дали сайтът ти ще може да понесе голям трафик. Ако платформата се пренасити, добре е да имаш backup сървър, за да се подсигуриш, че магазинът винаги ще се отваря.
В заключение, препоръчително е да търсиш cloud infrastructure, ако се стремиш към голяма експанзия на бизнеса си. CloudCart предлага сигурен облачен хостинг, с който всеки магазин върви бързо и безпроблемно.
Прекалено многото функции могат да създадат проблем
E-commerce платформата трябва да бъде солиден гръб за растежа на твоя магазин, но прекалено многото функции могат само да те затормозят.
Колкото и иновативни функции да предлага платформата, това просто няма да има значение, ако те не отговарят на бизнес нуждите ти.
Резултатът е, че не само не получаваш това, от което се нуждаеш, а и плащаш допълнително за подобрения, които не са ти потребни.
При избор на платформа, наблегни на нейната гъвкавост – тя трябва да предоставя минимума от твоите изисквания, но и да ти позволява да добавяш нови функции и възможности, когато магазинът ти се разшири.
Защитата на уеб магазина не е за подценяване
Като собственик на електронен магазин, ти си отговорен за сигурността и защитата на личните данни на твоите потребители. Този изключително важен аспект от менажирането на онлайн бизнес не е за подценяване, но и би било доста напрягащо нещо толкова техническо да краде от времето ти.
Силно препоръчително е да се подсигуриш със софтуер, който гарантира защита срещу пробиви в сигурността и хакерски опити. Важно е да запомниш, че потребителските данни трябва да бъдат защитени на всяка цена, а всеки такъв пропуск може да урони имиджа на бизнеса ти.
Custom изработката невинаги е персонализирана
Трябва да си нащрек, когато поръчваш custom изработка за своя електронен магазин от даден разработчик, тъй като понякога това, което получаваш, е преработен вариант на друг електронен магазин. Терминът custom се отнася към персонализирането на твоите бизнес нужди и последното, от което се нуждаеш, е твоят бизнес да копира или взаимства чужди идеи и цели.
Разбира се, това невинаги е така, но custom решенията не са толкова разпространени на българския пазар и това оказва влияние върху качеството на услугата.
Локализация на платформата
При избор на платформа за онлайн търговия обмисли дали и до каква степен тя има вградена локализация за България, или за други държави, в случай че бизнесът ти се разшири до международни пазари.
Маркетплейс титаните (Amazon, eBay, Etsy): плюсове и минуси
Огромните търговски платформи като Amazon, eBay и Etsy са лидери на световния пазар. Тези онлайн маркетплейс платформи са свързащо звено между купувачи и продавачи, а най-голямото им предимство се крие във възможността, която предоставят на всеки потребител да се превърне в търговец, а продуктът да достигне широка аудитория мигновено.
Тези платформи имат лесен за работа интерфейс и правят създаването на магазин да изглежда като игра. Това е примамливо за повечето начинаещи дребни търговци, тъй като пестят от време и труд, а много бързо могат да се изстрелят на международния пазар и да открият своята таргет група.
Тези възможности не идват без цена, а именно компанията таксува търговеца за всеки качен продукт и после удържа процент от всяка направена продажба. Като недостатък може да се отбележи, че твоят уеб магазин не може да се персонализира, тоест ти си длъжен да приемеш цялостния облик на платформата и не можеш да се отличиш от другите магазини.
Ако платформата промени дизайна си, твоят магазин автоматично се обновява с новата версия, а ти не можеш да стопираш промяната. Твоят магазин не е самостоятелно пространство, а е напълно зависимо от политиката и управлението на платформата, която си запазва правото да го премахне изцяло, ако прецени за необходимо.
Upsell и Cross-sell
Upsell и Cross-sell офертите са съществена част от маркетинга на всеки електронен магазин. Подобен тип оферти не са част от пакета, ако продаваш в някой от горепосочените титани.
Ако в твоя собствен магазин можеш да направиш upsell оферта на купувача с подобен продукт и това да го мотивира да удвои продажбата си, то например в Etsy платформата ще предложи на купувача подобни продукти от друг магазин, а не от твоя.
Тази стратегия определено не е в полза на твоя бизнес, но този вид платформи са силно конкурентни и могат както да ти донесат чужд трафик, така и да отнемат твоя.
Нека сумираме плюсовете и минусите на маркетплейс платформите, за да ти е по-лесно да наклониш везната към правилното бизнес решение за теб
Плюсове:
- Присъединяването към платформата става лесно и не отнема почти никакво време;
- Продуктите ти стигат до широка аудитория мигновено;
- Платформата има изключително лесен интерфейс;
- Отговорността за поддръжка и защита на уеб магазините не е твоя.
Минуси:
- Платформата има правото на закрие твоя магазин по всяко време;
- Магазинът ти приема визията на платформата и всяка промяна в дизайна е извън твоя контрол;
- Трафикът е общ: всеки трафик, който твоя магазин привлича, може лесно да бъде отвлечен от твой конкурент;
- Не можеш да правиш upsell и cross-sell оферти на потенциалните си купувачи.
Най-безопасният залог, ако се колебаеш дали да създадеш собствен магазин, или да се възползваш от предимствата на маркетплейс платформа, е просто да рискуваш и с двете начинания. Колкото повече трафик привличаш, толкова по-добре.
Миграцията на уеб магазина като крайно решение
Обвързването с неподходяща платформа може да доведе до много нерви, изгубено време и грешно инвестирани финанси. Платформа, която не работи в твоя полза, само затлачва работния процес, вместо да го улеснява, което би трябвало да бъде главната функция на всяка платформа за онлайн търговия.
Резултатът от една такава недобре обмислена инвестиция може да бъде пагубен за твоя бизнес и да те постави в неприятната ситуация да „мигрираш“ своя магазин към друга платформа.
Миграцията е отговорна задача, с която се занимава специализиран екип, който трябва да прехвърли цялата база данни на твоя магазин, като продукти, категории, марки и клиенти към новата платформа. Обикновено този процес отнема няколко дни, а понякога и допълнителни средства, които би могъл да спестиш и вложиш в изграждане и маркетиране на своя бранд.
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Най-скорошни публикации
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички