Привличането на възможно най-голям трафик към е-магазина е цел, към която се стреми всеки онлайн търговец. Както сам знаеш, причината е, че колкото по-голям трафик има уеб сайтът ти, толкова по-голяма е вероятността за реализиране на повече продажби.
Важно е усилията ти да бъдат съсредоточени именно върху процеса по превръщане на трафика към сайта ти в реален клиентопоток, който да донесе добри резултати за онлайн магазина.
Съществуват различни тактики, прилагането на които работи точно в тази посока. T.нар. процес по оптимизация за повече продажби или CRO (от англ. език Conversion Rate Optimization) разглежда част от тях, а тук предстои да му обърнем повече внимание.
Какво е CRO – оптимизация за повече продажби?
Най-общо казано, CRO е процес, който обединява различни тактики и полезни практики за привличане на трафик към е-магазина ти. Последният, от своя страна, има за цел да доведе до по-висок процент реализирани продажби.
CRO използва психология на убеждаването, за да насърчи онлайн посетителите да предприемат действие на покупка.
Реализирането – като крайна фаза от процеса по оптимизиране за повече продажби, е онзи специален момент, в който групата клиенти, които посещават магазина ти, в един момент започват да купуват от него.
Как CRO работи за онлайн магазините?
CRO може да бъде приложен към една и/или няколко страници в уеб магазина ти. Практики за оптимизация на повече продажби могат да бъдат прилагани и по отношение само на началната страница на е-магазина. Така например за нея може да се цели клиентът да кликне на продукт, който се визуализира на нея.
CRO за продуктова страница пък може да има за цел посетителят да кликне върху добави в кошницата и т.н. Осъществяването на онлайн покупка е крайната цел, но CRO процесът се фокусира върху това да преведе клиента, да му покаже най-правилния и кратък път за направата на онлайн поръчка.
CRO за онлайн магазините включва следните аспекти:
- осъществяване на онлайн продажби
- добавяне на продукт във виртуалната кошница
- добавяне на артикул към списък с желани продукти
- регистрация на клиентски профил за осъществяване на покупка
Разбира се, тези примери изразяват оптимизацията за продажбите, най-общо казано. В зависимост от специфичните цели, които си си поставил като онлайн търговец, CRO може да има различен обхват за твоя онлайн бизнес, да оптимизира други специфични показатели и т.н.
Какви тактики се прилагат и под каква форма?
В практиката са се утвърдили множество полезни тактики, които би могъл да приложиш, за да оптимизираш онлайн магазина си сам.
Изскачащи прозорци за имейл абонамент
Това е много полезен инструмент, от който можеш да се възползваш, за да съставиш списък с абонати, на които впоследствие да промотираш продуктите си.
Изскачащите прозорци за имейл абонамент обикновено се показват след 10-15-секунден престой на посетителя в сайта. Успешен начин да накараш хората да се абонират е като им предложиш първоначална отстъпка при покупка в някакъв процент.
Създай правилните описания и представяне на продуктите
За повишаване процента реализации съществуват множество практики, но описанията на продутките и тяхното представяне имат определяща роля. След като клиентът хареса някой продукт, той клика върху него и той се отваря.
Ето какво е добре да се види в тази страница :
- Качествени изображения в достатъчно голям размер – ако продаваш дрехи, добре е те да бъдат показани веднъж като продукт и веднъж, облечени върху модел.
- Социално доказателство – то може да бъде изразено под формата на рейтинг (няколко оцветени звездички) точно под фотографиите или под самото описание. Този елемент има силно ангажираща функция за посетителите.
- Възможните начини за плащане – добре е посетителят да знае какви са начините, по които може да заплати стоките си преди покупка.
- Същински описания на продуктите – тук важно значение има създаваното копи – то е в състояние да спечели интереса на клиента, от една страна, а от друга играе важна роля за SEO оптимизацията на сайта ти.
Оптимизирай работата с количката
След като клиентът е кликнал върху бутона Добави в кошницата, вече е направена първата стъпка към големия успех, от тук нататък обаче процесът е много важен.
Приложете следните техники :
- Напомнянето на клиента, че има продукт в кошницата – това обикновено става с цифра, която подскача или е оцветена в ярък цвят, подавайки се от количката. Много важно условие е сайтът ти да разполага с такава функционалност, за да си сигурен, че клиентът няма да се отнесе и да забрави своя продукт в кошницата.
- Визуализацията на процентната отстъпка (ако е приложимо) – ако купуваният продукт е на промоция, много добра идея е в кошницата да се визуализира какъв процент от цената се спестява или колко точно спестява клиентът, изразено в лева.
- Ясно и недвусмислено подтикване към покупка – бутонът Поръчай сега, Купи сега или друг тип Call to action послание работи отлично на този етап.
Това бяха само част от тактиките, основани на добри практики за оптимизация за повече продажби. В случай че искаш да постигнеш професионални резултати за уеб сайта си, би могъл да се довериш и на conversion rate optimization специалист от CloudCart.
По какъв начин се събират и обработват данни за целите на CRO?
Два са основните видове данни, които е нужно да събираш и обработваш за целите на CRO: количествени и качествени. Начините за събиране на такава информация са различни. Предстои да разгледаме най-популярните от тях.
Събиране и анализ на количествени данни
Количествените данни, както се досещаш, се характеризират с определени количествени стойности (какво, кога, как). Обикновено се събират, а впоследствие анализират с различни статистически методи – проучвания, експерименти и т.н.
Примери за количествени данни, събирани за целите на CRO, са:
- къде (от коя точка на света, населено място) потребителите посещават уеб сайта ти.
- колко време посетителите прекарват в уеб сайта ти.
- в кои страници се задържат най-дълго време.
- колко кликвания събира даден маркетинг имейл, колко потребители са се отписали и т.н.
Съществуват различни инструменти, с помощта на които би могъл да събираш количествени данни за своите клиенти. Такива могат да бъдат интегрирани като функционалност в админ панела на магазина ти или да бъдат използвани външни такива.
KPI анализ
Най-добрият начин за събиране на количествени данни е направата на анализ на показателите за ефективност. Google Analytics например е удобен и безплатен инструмент, който може да ти предостави тези важни за CRO количествени данни.
Анкети
Друг начин за събиране на количествени данни е посредством анонимни анкети, които могат да бъдат изпратени до списък с имейли, да бъдат разпространявани чрез социални мрежи и други. Добра практика е попълването на анкета да е свързано с някаква печалба за респондента – дали ще е следваща отстъпка, гифт карта, или нещо друго, винаги ще се възприеме положително.
А/B тестове
Т.нар. A/B testing визуализира два варианта на онлайн магазина ти за определен период от време – вариант А и вариант B. Първият вариант е оригиналната страница на магазина, а вторият тестовата страница, която се различава по един или няколко параметъра от оригиналната.
По този начин могат да се получат определени количествени данни и да се направят подобрения в оригиналния сайт, с оглед на това да се постигат повече конверсии за онлайн магазина ти.
Събиране и анализ на качествени данни
Качествените данни също могат да бъдат събирани чрез различни методи, тук ще обърнем внимание на най-често срещания от тях.
Отворени проучвания (анкети)
Изразява се в задаване на въпроси с отворени отговори, които целят да се събере повече качествена информация.
Въпросите могат да бъдат много различни, но обикновено се фокусират върху това да се изследват:
- намеренията на клиента
- оценяването на процеса на потребителското изживяване в процеса по осъществяване на покупка
- самоличността на клиента
В основата си CRO има за цел да разбере клиента като личност, с неговата история, желания и други. На базата на тази информация, като собственик на онлайн магазин можеш да повишиш броя на персоналните си клиенти.
Дългосрочни и краткосрочни стратегии
Оптимизирането на онлайн магазина ти не е еднократно решение, а непрекъснат процес, който ще ти помогне постоянно да научаваш повече за своята аудитория и начините за ефективното ѝ обслужване. Практически, това е процес, който не трябва да спира.
Инструменти за CRO
Днес има стотици инструменти за CRO, които биха могли да ти помогнат в изпълнението на различни задачи за CRO.
Google Analytics
Този инструмент се нарежда сред най-популярните за анализ на данни за онлайн магазини. Много полезен е за откриването на различни аспекти на онлайн бизнеса ти – кои са най-посещаваните страници, какви са източниците на трафик, ефективност на рекламите ти и други.
Heap Analytics
Този инструмент ти дава възможност да проследиш всички действия, които посетителите на уеб магазина ти правят. Heap Analytics се предлага с по-опростено табло за управление от Google Analytics, което проследява различни форми на взаимодействия с магазина ти, включително изпращане на формуляри, кликвания върху връзки и транзакции.
Какви метрики да използваме, за да измерваме успеха на нашата CRO стратегия?
Google Analytics и който и да е друг инструмент за CRO, на който да се довериш в работата си, ще ти предложи достъп до множество метрики, които би могъл да наблюдаваш за оценка на ефективността на CRO процеса.
Те могат да варират, в зависимост от целите, които си си поставил. Нека видим кои са трите най-важни метрики и защо проследяването им е важно.
Степен на отпадане
Общата степен на отпадане или това е отливът на хора от онлайн магазина ти е един от показателите, които може да ти подскаже, че нещо не е наред.
Този показател може да бъде измерен по конкретни страници и тази, която е с най-висок процент на отпадане следва да бъде оптимизирана, за да се подобри степента на отпадане.
Средна продължителност на сесия
Този показател дава индикация какво е времето, в което един посетител прекарва в магазина ни. Този показател всъщност може да ни каже много неща, като например, че клиентът има проблем с навигацията – в случай че се задържа твърде дълго време на една страница.
% нови клиенти – % завърнали се клиенти
Анализирането на типове аудитория, посещаващи онлайн магазина ни по линията % нови клиенти – % завърнали се клиенти е другият не по-малко важен показател на ефективността на CRO.
Всеки един електронен магазин би искал да привлича нови клиенти, но не по малко важен фактор са и старите такива да не биват забравени. Ето защо, в случай че % завърнали се клиенти намалява, то значи трябва да предприемете действия, за да напомните на предишните си клиенти, че съществувате.
Колкото до новите – целта на всеки онлайн търговец е този процент да се повишава или поне да държи стабилни нива.
Това са само част от метриките, които би могъл да проследяваш, за да провеждаш ефективна CRO стратегия за своя онлайн магазин. Обобщихме най-важното, което трябва да знаеш по отношение на CRO и значението му за онлайн бизнеса ти.
Ако все пак имаш нужда от съдействие в даден етап от процеса по развитие на онлайн бизнес, не се колебай да се обърнеш към екипа на CloudCart, който би могъл да ти съдейства във всеки един аспект.
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Най-скорошни публикации
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички