От възможността за стартиране на собствен онлайн магазин днес се възползват много хора. Причината затова е бързата и сравнително проста процедура по изграждане на уеб сайт и неговото пускане в експлоатация, благодарение на платформи като CloudCart например.
Практически всеки, който иска, би могъл да направи собствен онлайн магазин и да продава през него. За да осъществяват тази дейност легално обаче, онлайн търговците следва да изпълнят няколко законови изисквания. Едно от тях е регистрацията на онлайн магазина в НАП по силата на Наредба Н-18.
Всичко, което е важно да знаеш за узаконяването на онлайн магазина ти и регистрацията му в НАП, обобщаваме в следващите редове.
Важни стъпки при стартирането на електронен магазин
След като вече си взел решение да развиваш онлайн магазин – това най-вероятно е така, щом четеш този текст, тук разглеждаме основните стъпки, през които трябва да преминеш:
Избери платформа за електронна търговия
Как да изберем платформа за електронна търговия е въпрос, към който многократно сме насочвали вниманието ти в блога на CloudCart. Не пренебрегвай тази стъпка, тъй като от нея до голяма степен зависи как ще продължи бъдещото ти развитие в онлайн търговията.
Регистрирай фирма, зад която ще оперира онлайн магазина ти
За да осъществява напълно законно търговска дейност, онлайн магазинът ти не е достатъчно да присъства само онлайн, той следва да бъде част от фирма, която е официално регистрирана в Търговския регистър към Агенцията по вписванията. Тук разискваме подробно темата относно нуждата от регистрация на фирма при търговия посредством онлайн магазини.
Откриване на банкова сметка
За да осъществяват плащания по банков път, посредством банкови карти и други, всички онлайн търговци е необходимо да открият специална търговска сметка. За целта се налага сключване на договор с банка, в която ще се поддържа банкова сметка за всички наредени плащания към онлайн магазина.
Изготвяне на Общи условия
Всеки онлайн магазин следва да изготви и позиционира в сайта си Общи условия. Те дават подробна за магазина информация, включително коя фирма със седалище и адрес на управление оперира. С всички описани тук правила потребителите следва да се съгласяват, използвайки и осъществявайки покупка от него.
Съгласяването с общите условия на магазина представлява своеобразно сключване на договор от разстояние. Липсата им може да доведе до подаване на сигнал от страна на клиента за неспазване на нормативни уредби по Закона за защита на потребителите и други.
Регистрация на електронен магазин в НАП
Всички онлайн магазини, които приемат плащания и издават касови бонове за целта, подлежат на регистрация в НАП. Такава е наложителна, независимо дали хостинг услугата и домейн са собствени, или се ползват под наем (срещу заплащане).
Регистрацията се осъществява чрез електронно подаване на заявление за регистрация по образец (Приложение 33). Това става посредством портала за електронни услуги на НАП. За целта регистриращите се лица следва да имат валиден електронен подпис.
За плащанията електронният магазин може да:
- Осъществява издаване на фискален бон от одобрено и свързано към НАП фискално устройство. Това най-често се налага при метод на плащане наложен платеж, който остава един от най-предпочитаните такива за плащане от потребителите.
- Издава електронен документ, чиито задължителни реквизити са упоменати в Наредба Н-18.
Има няколко важни неща, които следва да знаеш по отношение на издавания електронен документ. Той се издава при осъществяване на плащания от разстояние. Такива са тези с дебитна/кредитна карта, виртуален ПОС терминал и други, които не изискват издаването на касов бон.
Другият важен момент, който урежда Наредба Н-18, касае софтуера на електронния магазин.
Съгласно клаузите ѝ, той трябва да изпълнява няколко функции, а именно:
- да генерира уникален пореден номер за всяка направена в магазина поръчка.
- да осигури идентификация на всеки отделен потребител.
- да осигури и поддържа пълни данни за всеки потребител.
- да управлява само и единствено продажби на този електронен магазин.
- да не приема плащания, различни от тези, осъществявани от разстояние.
- да поддържа и съхранява база данни, локализирана на територията на страната или ЕС.
За всеки календарен месец в периода на осъществяване на дейността си търговците са длъжни да подават към НАП одиторски файл с информация за доставените стоки и/или услуги.
Не подлежат на регистрация в НАП е-магазини, чиито плащания се осъществяват чрез пощенски паричен превод и/или такива, за които не се изисква издаване на касов бон.
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Най-скорошни публикации
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички