Проучване на Google, разкрива, че тенденцията при извършване на електронна търговия се променя по отношение на използваните устройства.
73% от хората използват няколко устройства, когато пазаруват онлайн.
Това означава, че голяма част от твоите купувачи ще посетят твоя мобилен сайт в някакъв момент по време на процеса на продажба. И ако този сайт не ги впечатли, според проучвания, след това най-вероятно ще изпуснеш продажбата:
„Според данни на Sweor за 2020 година, 57% от потребителите е по-малко вероятно да се върнат на бизнес страница, на която са имали лош мобилен опит.“
„Според данни на Google Marketing Platform за 2020 година, 53% ще излязат от мобилния сайт, ако се зарежда за повече от 3 секунди.“
„Според данни на Qualtrics за 2020 година, 60% от компаниите си мислят, че предлагат добър мобилен сайт, но само 22% от онлайн потребителите са съгласни.“
Източник: https://review42.com/customer-retention-statistics/
Също така проучване на Google показва, че най-добрите подходи за респонсив сайтове са да включват добър дизайн, да са бързи, да нямат твърде много табове, да имат снимки с високо качество и без досадни pop-up реклами.
Според същото проучване, 93% от бизнесите са добили нови клиенти през мобилните си сайтове при покриване на тези критерии.
Или черно на бяло: мобилните сайтове са от решаващо значение за успеха на електронната търговия. Те са и от решаващо значение за доброто потребителско преживяване. И това е първата тема, която ще засегнем, преди да говорим за респонсив сайтове и мобилни приложения.
Какво е потребителско преживяване в онлайн магазин?
Потребителско преживяване за онлайн магазини е съвкупност от интеракцията на клиента с платформата, качеството на продуктите и отзивчивостта на магазина при проблем. Цялото изживяване е причина за клиента да се върне или да загърби твоя бранд завинаги.
Точно затова е важно онлайн магазините да се оптимизират за всички устройства и да се наблегне на лесен за ползване интерфейс. В наши дни потребителите много лесно се разсейват и затова трябва да направиш потребителското изживяване бързо и лесно. Най-вече трябва да им задържиш вниманието с ясни и кратки (откъм текст) реклами. Това са златните правила за един успешен онлайн бизнес през XXI век.
Принципи на доброто потребителско преживяване в онлайн магазин
Принципите на доброто потребителско преживяване не са много, но са изключително важни. В следващите 4 стъпки ще разбереш накратко от какво се състоят те и как да разбираш клиентите по-правилно.
- Бъди в час с желанията на клиентите. Трябва да разбираш актуалните очаквания на клиентите ти на всекидневна база и как те се развиват с времето. Наблюдавай конкуренцията и взимай предвид действията на аудиторията ти. Не се ограничавай само до анкети, тъй като голяма част от клиентите не са част от тази маса. Дали ако само взимаше предвид анкетираните, щеше да имаш още бизнес?
- Разбери дали клиентите ти биха те препоръчали и защо. Вместо да създаваш въпросници със затворени отговори, на които клиентите да отмятат тикчета, не е ли по-добре да оставиш въпроси с отворени отговори? Така ще разбереш истинското мнение на всеки човек, без да го поставяш в рамка. Попитай ги какво е важно за тях, защо биха те препоръчали, какво биха искали да промениш и т.н. Ще се изненадаш от резултата.
- Разбери чувствата на клиентите от точка А до точка Б в твоя сайт. Разбирайки как се чувстват различните типове клиенти, през различните стадии до завършване на поръчката, е важно. Много често магазините се фокусират твърде много върху поправянето на нещо, което си е съвсем наред и развалят остатъка от преживяването.
Не позволявай лошото потребителско преживяване да се трупа с времето. Хвани проблема още в самото начало и го преправи по най-добрия начин.
- Отговаряй на въпроси и не оставяй недостоверна информация на сайта си.
Много често магазини искат обратна връзка от клиенти, но след това не отговарят и игнорират всички съобщения. Трябва да “затвориш цикъла”. Това означава да работиш неуморно върху гладката комуникация с аудиторията и да не оставяш пробойни в нея.
Когато някой отбележи даден проблем в магазина, то ти отговори, че се работи по него и всъщност работѝ по него. Такива действия излъчват истински професионализъм и отдаденост. Също така, не оставяй невярна информация, като например, че доставяш в даден район, а всъщност не го правиш.
Елементи на доброто потребителско преживяване
Говорейки за златни правила за успешен бизнес, то тук е нужно да изброим някои от тях. Доброто потребителско изживяване се гради с години и не се формира от днес за утре. Първото нещо, което трябва да направиш, е да създадеш сайт, който се зарежда за секунди. Не минути! Секунди!
Скоростта не бива да зависи от устройството, което клиентите ползват, скоростта на интернет или локацията. Друг съвет е навигацията на сайта да се направи лесна за ползване. Няма нищо по-неприятно от разхвърлян сайт. На компютър и мобилно устройство тя трябва да е видима и също така търсачката да е оптимална. Когато потребител напише само първите две букви на продукт, предложенията отдолу трябва да са максимално точни.
Добра практика е да се ползват добри изображения и видеа, а съдържанието да е минималистично. Визуалната бъркотия на екрана на лаптоп или смартфон отблъсква и кара човек да излезе от сайта с главоболие. Понякога наистина по-малкото е повече.
Други елементи за добро потребителско изживяване са добавяне на ревюта от клиенти, включването на live chat и статуси за наличност на продуктите. Добре е да се добави при възможност и безплатна доставка, както и да се опрости стигането до checkout стъпката в процеса на купуване.
За да запазиш твоите потребители по пътя към за покупката, ще се нуждаеш от последователна система за навигация на различни устройства и канали.
Но как да се постигне това с такава разнообразна гама от размери на екрана? Първо между настолни компютри, таблети, и мобилни телефони, а след това между различните марки и стилове за всеки един от тях.
В тази статия ще обясним всичко, което трябва да знаеш за една отзивчива навигация в електронната търговия, така че да може да дадеш на потребителите си позитивен опит, без значение какво устройство използват.
Да започнем от там какво е отзивчива или за по-приложимото респонсив (responsive) навигация. „Респонсив“ означава навигационна система, която запазва основната функционалност на всички устройства, но въпреки това „реагира“ на различни канали с подходящите модификации като например промяна на размера или прилагане на жестове.
Т.е. потребителят ще може да се възползва от уникалните свойства на всяко устройство, но в същото време ще даде на купувача възможност, която му позволява да сърфира с увереност, дори ако никога не е използвал този канал преди.
Съвместимостта на мобилния сайт се отнася пряко до навигацията, но също така се разпростира и върху всички проектни решения:
- цветови схеми
- визуална йерархия
- Тон
- типография и т.н.
Например, падащо меню от един настолен вариант може да стане странно разположено на цял екран на смартфон. Но въпреки това, редът на елементите, изображенията на менюто, цветовете и типографията трябва да съвпадат.
Помисли за този сценарий:
Един клиент гледа телевизия или се излежава вкъщи, когато му хрумва, че може да използва времето, за да си купи нещо, което ти предлагаш като продукт в твоя онлайн магазин. За по-голямо удобство той изважда своя смартфон и така не трябва да се става от дивана. Започва да чете информация за продукта и свързаните с него цена и доставка, докато си седи комфортно.
Ако сайтът ти е представен добре, клиентът най-вероятно ще реши да купи продукт, но после, за по-голямо удобство, ще поиска да завърши покупката на лаптопа, тъй като по-лесно ще впише адреса и данните на кредитната си карта.
Това е мястото, където респонсив навигацията е от решаващо значение. Твоят купувач или трябва отново да намери продукта на лаптопа си, или просто да кликне на кошницата си за пазаруване от друго устройство. Той спестява време и не се дразни, че трябва да повтаря процеса.
Всяка пречка, с която се сблъсква един клиент при поръчка от различни устройства, носи риск от това той да се откаже от нея.
Както вече казахме, важно е за всеки собственик на сайт за електронна търговия да го персонализира и да го направим приложим за всички видове екрани и устройства (респонсив), за да отговаря той на техните конкретни потребители. 5 са основните точки, над които да работиш.
Опростяване на работата на купувача
Да съкратиш пътя и да улесниш работата на потребителя – от желанието за покупка до нейното осъществяване – става най-лесно чрез автоматизация. Точно като в примера по-горе, това може да се използва при пазарските кошници, както и при показване на вече видени или сходни продукти, или специални промоции.
Съдържанието да пасва на екрана
Мобилният подход трябва да засегне и съдържанието. Акцентът ще е в неговото оформление и подбор, така че изпробвай всичко, което създаваш като съдържание, как ще изглежда на мобилен вариант. Така ще прецениш къде са акцентите и какви промени трябва да направиш по текстовете и оформлението им, на коя част мястото ѝ не е там и т.н.
Препоръчваме ти дори първо да създадеш съдържанието така, че да е подходящо за мобилните телефони, а то ще се впише със сигурност на десктоп. В никакъв случай не подценявай потребителското преживяване на мобилно устройство.
Добре подбрани списъци с продукти и категории
Когато имаш онлайн магазин, със сигурност ще имаш различни категории, списъци с продукти, а дори и раздел „Продукти на фокус“ на началната си страница. Докато версията на десктоп може да има пет или шест различни продукта или категории, то версията за на смартфон и таблет вероятно не може да ги побере, защото ще са в повече.
Тук е важно да прецениш как да са структурирани те, да се показват и генерализират.
Високо качество на продуктовите снимки
Продуктовите снимки са един от най-големите ти инструменти за продажби, затова предоставяне на висококачествени изображения трябва да е в подходящия размер за използване според устройството.
Намери друго, освен снимките, което можеш да оформиш подходящо за различните по размер екрани – от мобилен телефон до десктоп, така че съдържанието да е представено красиво и пълно. Центърът на мобилната версия се върти около изображенията, така че се погрижи всички те да са на ниво.
Не прави компромиси с функциите и бутоните, подканящи към действие
След продуктовите изображения, бутонът с подканяне към действие на страницата („Добави в количката“ примерно) е един от следващите най-важни дизайн елементи. Докато настолните екрани могат да показват множество снимки и подробности за продукта наведнъж, и то на няколко страници една до друга, то таблетите и особено екраните на смартфони – не могат.
Затова е важно всяка страница на продукт да съдържа ясно разграничим бутон с всички действия, които един клиент може да извърши спрямо продукта.
Респонсив или мобилно приложение?
Голямата дилема при онлайн магазините е дали да си направиш респонсив дизайн, или да си създадеш мобилно приложение. И двете звучат доста добре, но всяко си има своите плюсове и минуси. Нека да ги разгледаме заедно.
Плюсове на Респонсив Онлайн Магазин
- По-малко време – да направиш сайта си респонсив е далеч по-лесно от това да изградиш приложение. Всеки бизнес се нуждае от респонсив сайт, а за онлайн магазините е направо задължително.
- По-евтино – респонсив онлайн магазините са доста по-евтини в сравнение с цената, която ще последва при създаване на приложение. Тя може да е космическа.
Минуси на Респонсив Онлайн Магазин
Въпреки че респонсив онлайн магазините са по-евтини, то е доста по-трудно да се ориентираш в сайт на браузъра си. По-лесно и ефективно е да се създаде самостоятелно приложение, което да подхожда идеално на мобилното ти устройство.
Плюсове на Мобилно Приложение
- Функционалност – приложенията са далеч по-функционални, тъй като са правени специално за съответната операционна система. Така те лесно се свързват с телефона и могат да имат допълнителни функции, благодарение на технологията си.
- Скорост – приложенията са далеч по-бързи и не отнемат минути да се заредят като респонсив сайтовете. Потребителското преживяване е далеч по-оптимизирано.
- Разпознаване на бранда – чрез създаване на мобилно приложение от А до Я, потребителите започват да разпознават любимия си бранд все по-осезаемо. Всяко приложение може да се персонализира и оформи според guideline-ите на твоя магазин.
Минуси на Мобилно Приложение
Пестенето на пари може да доведе до плачевни резултати.
Ако пестиш пари и наемеш екип от не особено добри програмисти, то и резултатът ще е същият. При лошо направени приложения, бизнесите страдат най-много. Когато клиент погледне бавния ап с некачествен дизайн, то той автоматично ще възприеме бранда ти за също толкова некачествен.
Вече ти е ясно защо е толкова важно да направиш магазина си с респонсив дизайн и на какво да обърнеш внимание, когато това се случва. Също така можеш да помислиш над варианта за мобилно приложение.
Сега е времето и да създадеш успешен магазин, които да предложиш на клиента, без значение на какво устройство ще го отваря той – стига да заложиш на най-важното: лекота на използване!
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Най-скорошни публикации
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички