Днес поп-ъп формите са навсякъде и много хора ги намират за досадни, старомодни и дразнещи, ориентирани към продажби. Истината обаче е, че през 2022 г. те все още са ефективен маркетинг инструмент за популяризиране на съдържание, увеличаване на имейл списъци и генериране на потенциални клиенти. Използвани правилно, поп-ъп формите могат да увеличат и процента на конверсии, и продажбите ти.
Освен това, поставени на подходящото място поп-ъп формите могат да увеличат процента на имейл абонамент с 317% или повече.
С какво се характеризира една успешна поп-ъп форма?
- Маркетинг текст
Маркетинг текстът е първият аспект от всяка успешна поп-ъп форма. Благодарение на него, посетителите на твоя сайт разбират какво да направят и защо.
Този текст обяснява на посетителите ползите от попълването на информацията, която изискваш във формата. Той предлага стимул тя да се попълни.
- Брандинг
Когато идват за първи път на уебсайта ти, повечето посетители не знаят какво да очакват. И когато първото нещо, на което попадат е поп-ъп, е важно да видят и бранда ти и да го усетят.
Брандингът е нещо повече от това да сложиш името си на поп-ъп формата – трябва да я направиш привлекателна и целенасочена.
Поп-ъпът следва да предоставя послание за продукта ти и как той ще се впише в живота на клиента.
- Изображения
Привлекателните изображения, също като брандинга водят до повече конверсии.
Постави се на мястото на посетителя на твоя сайт. Виждаш поп-ъп, но той има само чист текст без никакви снимки или дизайн. Ще сложиш ли имейла си във формата? Най-вероятно не.
Под изображения не е задължително да се имат предвид снимки. В случай, че уебсайтът ти се стреми към минималистичен вид, изчистеният дизайн е подходящ.
- Призив за действие
Увери се, че имаш някакъв призив за действие. В противен случай, поп-ъпът няма да реализира конверсия. Призивът за действие трябва да е кратък – едно изречение, което казва, че раздаваш електронна книга, уебинар, ваучер и др.
Кратък призив за действие с ясни опции за отговори дава отлични резултати, например, поле за имейл адрес, за име, за телефон и бутон за изпращане. Колкото по-простичък е призивът за действие, толкова по-голяма вероятност има посетителите ти да го последват.

Кога трябва да показваш поп-ъп на сайта си?
Има три основни случая, в които да използваш поп-ъп форма.
Първо, трябва да покажеш поп-ъп веднага щом някой посети страницата ти. Много хора преглеждат набързо блог публикации и не се задържат на сайта ти за дълго време. Опитай се да ги вкараш в имейл списъка си като им дадеш стимул.
Второ, можеш да използваш времеви поп-ъп (timed pop-up). Постави поп-ъп, който се появява 30 до 60 секунди след като дойдат на страницата ти. Дай им време да прегледат съдъражнието ти и след това ги попитай дали искат безплатния ти ресурс.
Третият вариант е да използваш поп-ъп форма, когато посетителят показва, че ще напусне сайта ти. В този случай ще използваш поп-ъп форма при намерение за напускане (exit-intent popup).
Важна статистика за поп-ъп формите през 2022 г.
Според мащабно изследване на OptiMonk, проведено през 2021 г. средният процент на конверсии на поп-ъп формите е 11.09%, а на 10% с най-добро представяне процентът конверсии е 42.35%.
Средният процент на конверсии на десктоп е 9.69%, а на мобилни устройства той е по-висок – 11.07%.
Детайлното изследване също така показва, че различните видове поп-ъп форми имат различен процент на конверсии. Топ 3 на най-добре представящите се поп-ъп форми са:
Поп-ъп за незавършена поръчка /cart abandonment popup/ има процент на конверсии 17.12%
Това не е учудващо тъй като тези поп-ъпи таргетират клиенти, които вече са добавили продукти в количката си, но са напуснали преди да завършат поръчката си. Поп-ъп за незавършена поръчка може да достави обикновено напомняне.
Най-висок процент на конверсии тук се наблюдава, в случай че предложиш стимул като безплатна доставка или 15% отстъпка за ограничено време.
Колелата на късмета /lucky wheels/ имат процент на конверсии 13.23%
Колелата на късмета са игрови поп-ъп, който позволява на посетителите ти да ‘играят’ в замяна на техния имейл адрес. Те завъртат колело, което съдържа различни отстъпки и оферти.
Игровите поп-ъпи са много популярни сред потребителите и имат един от най-високите проценти на конверсии.
Поп-ъпите за обратна връзка имат процент на конверсии 12.62%
Поп-ъпът за обратна връзка подтиква посетителите на сайта ти да споделят своите мисли и чувства за твоя уебсайт, продукти или предишен опит от пазаруване. Можеш да използваш такава форма и за да ги попиташ защо са решили да не купят.
Клиентите уважават факта, че се интересуваш от мнението им, затова тези поп-ъпи подобряват сайта и потребителското поведение.

А какъв е процентът на конверсии при имейл поп-ъпите?
Имейл поп-ъпите, от друга страна, не попадат в топ 3 на класацацията на OptiMonk, защото при тях е много по-трудно да се реализират конверсии.
Повече хора се регистрират през Facebook Messenger, защото е удобен за потребителя и лесно достъпен – с един клик.
Колкото по-сложен е процесът на регистрация, толкова повече ще спада и процентът на конверсии. И обратно, колкото процесът е по-лесен за потребителя, толкова по-висок ще бъде този процент.
Също така, от значение е фактът, че целевата аудитория на имейл поп-ъпите се състоят от нови посетители. Тъй като те едва сега започват своето пътуване на купувача, е възможно все още да не са готови да се регистрират за бюлетин.
И все пак, както при останалите видове поп-ъп форми, и при имейл формите има различия в процента на конверсии в зависимост от предложените стимули. Повече за наблюдаваните разлики можеш да прочетеш в анализа на OptiMonk.
Как да увеличиш процента на конверсии на поп-ъп формите?
Цитираните изследвания показват, че поп-ъп формите имат много добър процент на конверсии, но има и някои добри практики, които ако следваш ще доведат до още по-добри резултати. Ето някои от тях:
1. Използвай изображения
Drip представят хипотезата, че изображенията увеличават процента на конверсии на поп-ъп формите и тестват 20+ милиона разглеждания на поп-ъпи. Те установяват, че поп-ъпи с изображения (3.80 процента) реализират повече конверсии от поп-ъпите без изображения (2.07 процента) с 83.57 процента.
2. Използвай чуството за спешност, за да вземеш повече имейли
Както изображенията, чувството за спешност, използвано етично, също увеличава конверсиите. Независимо от повода – сезонна кампания, промоция на Черен петък, ограничена във времето оферта, страхът от това, че ще пропуснат определна полза кара купувачите да предприемат действие. Drip тестват поп-ъп с таймер с обратно отброяване и установяват, че поп-ъпите с таймер (8.07 процента) реализират повече конверсии от кампаниите без таймер (3.79 процента) с 112.93 процента.

3. Направи A/B тестове на съобщенията си
Дори да познаваш добре клиентите си, не винаги е лесно да разбереш коя версия на кампанията ще резонира с аудиторията ти и ще се представи най-добре.
A/B тестването на два поп-ъпа един срещу друг ще ти помогне да получиш уверен отговор на тези въпроси, като по този начин ще увеличиш процента на конверсии.
4. Използвай многостепенни поп-ъпи
В случаите, в които е необходимо да събереш повече данни от потребителите, ти е нужен многостепенен поп-ъп. Многостепенният поп-ъп ще намали шума от това да
имaш твърде много информация на един поп-ъп, тъй като я разделяш на няколко стъпки. По този начин можеш да събираш по-подробна информация без да затрудняваш посетителите си.
5. Персонализирай въз основа на пол
Тази стратегия ти помага да показваш персонализирано препоръки за продукти на посетителите въз основа на техния пол. Например, ако създадеш реклами във Фейсбук за дамско и мъжко облекло, можеш да добавиш параметри на кампанията към твоите URL-и (нар. UTM тагване).
След като настроиш целевите Facebook реклами с UTM маркирани URL адреси, можеш да настроиш различни поп-ъпи въз основа на тези URL адреси. По този начин ще можеш да показваш мъжки дрехи на посетителите, които търсят мъжки дрехи и дамски дрехи на купувачите, които се интересуват от дамска мода.
Както стана ясно, поп-ъп формите са ефективен начин за увеличаване на конверсии. Средният процент през 2021 г. е 11.09%. Поп-ъпите за изоставена количка и колела на късмета генерират конверсии в много висока степен. Сезонните оферти също. Следвай описаните в тази статия практики, за да увеличиш още процента на конверсии на онлайн магазина си.
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички