Днес искаме да ти представим в няколко изречения важността на най-голямата социална мрежа за бизнеса ти – Фейсбук, както и как максимално да се възползваш от нейните възможности, като избягваш най-често допусканите грешки.
За целта се свързахме с експерта по дигитален маркетинг и социални мрежи – Иво Илиев.
В интервюто с него ще намериш полезна информация за това какво е търговия в контекста на електронната търговия и социалните мрежи и други полезни съвети в тази посока. Сигурни сме, че всички те ще ти послужат по пътя нагоре към успеха в света на електронния бизнес.
C.C: Представи се с няколко думи и ни разкажи с какво се занимаваш?
Иво: От доста години работя в сферата на маркетинга и комуникациите. През последните години развиваме дейност в дигиталния маркетинг и social media комуникациите. Днес имам честта да работя с отлични професионалисти по регионални и международни маркетингови проекти и кампании.
Развиваме дейност, свързана с бизнес присъствието на клиентите ни в няколко от най-силните онлайн канала като Google, Facebook, YouTube и други. Вече имаме натрупан опит и постоянно работим в посока развитие на знанията и екипната работа. Надявам се да продължим да се развиваме все повече следващите години.
C.C: Какви са тенденциите във фейсбук, когато говорим за интернет магазин? Какво се предлага и търси онлайн днес?
Иво: От една страна търговците у нас все още свикват с това, че Facebook вече има разнообразни реклами, които водят до продажби. От друга страна, много от онлайн търговците разчитат на Facebook, но пропускат да оптимизират своите електронни магазини, което всъщност е по-важно.
По наши наблюдения с клиенти, на които управляваме фейсбук рекламите и бизнес страниците, обезателно не бива да се разчита само и единствено на реклами с плащане на конверсия. Нужно е да имаме още поне 1-2 формата, като понякога дори един съвсем обикновен boost на пост помага доста.
От друга страна е изключително важно самите онлайн магазини да имат отлични продуктови страници, категорийни страници и най-вече улеснен и ясен процес на покупка и регистрация от страна на клиента. Иначе колкото и добре да управляваме фейсбук присъствието – то не води до реализиране на продажби.
Тенденцията, над която работим за българския пазар, и която е вече добре развита в съседни държави като Румъния, Турция, Сърбия, Гърция – това е политика към клиенти от фейсбук. Чрез различни фейсбук промоции събираме лоялна аудитория от клиенти и бранд-евангелисти, които в даден момент са нашето истинско конкурентно предимство в социалната мрежа. Все повече търговци от България се обръщат към нас относно изготвянето на подобна политика, както и одитиране на техните е-магазини по темата за ползваемост и social интеграции.
C.C: Сподели за най-често срещаните грешки при фейсбук позиционирането на един онлайн магазин и на какво се дължат те, според теб?
Много грешки съм видял в практиката ни – почти ежедневие е не само при онлайн магазините, но и при други типове бизнес. Често причината е, че търговците на своя глава решават да се рекламират или промотират чрез платформата на Фейсбук и са склонни да отделят бюджети най-вече, когато са изтървали нещата от контрол.
Често виждам ужасни рекламни криейтиви, мобилни реклами водещи до сайт без мобилна версия, неразрешени фейсбук промоции и пр., и пр. От практиката си виждам как в последните 2 години онлайн търговците осъзнаха, че е необходимо да се консултират относно дигиталното си присъствие, независимо от това дали се занимават с онлайн търговия на дрехи, или имат уебсайт за предоставяне на конкретни услуги.
Нашата обучителна програма PresenTHINK вече включва освен фирмени обучения и мастър-класове по дигитален маркетинг. Консултираме почти два пъти повече онлайн търговци отколкото миналата година – затова смятам, че нуждата от това е все по-осъзната.
C.C: А с какво тогава се отличават успешните магазини и проекти?
Иво: Като всяка форма на бизнес и електронната търговия има принципи, на които трябва да отговори. Успешните магазини и бизнес проекти ги следват стриктно и затова успяват.
Тук имам предвид наличието на изряден сайт, интегрирани маркетингови, аналитични, social и SEO оптимизация на онлайн магазин. Може би провеждането на безупречен имейл маркетинг, който у нас има съществени специфики, също е фактор за успех. Онлайн търговията у нас вече не е нещо лесно – да си изряден в нея изисква сериозни усилия. Не случайно вече има множество специализирани инструменти и платформи, които са конкретно за онлайн търговците.
C.C: Важни ли са за този тип бизнес платформи като CloudCart и как виждаш присъствието им в бизнеса?
Иво: Важни са и това е международно доказал се факт. Това е едно от модерните направления в онлайн търговията. Платформи като CloudCart предлагат на хората, които нямат възможност за големи първоначални инвестиции, да получат една платформа с добър дизайн, мобилна версия, добре преценено usability и всичко нужно от гледна точка на статистики, social и SEO, събрани в едно.
Самата възможност да имаш онлайн магазин с няколко клика с наистина нисък разход е страхотна, защото това е нещо, което доказано развива онлайн търговията и дава възможност на все повече предприемчиви хора да опитат да правят онлайн бизнес и евентуално да са успешни в това.
C.C: Необходимо ли за един търговец да потърси професионален съвет и помощ, ако иска да е наистина успешен във фейсбук пространството и защо?
Иво: Facebook е толкова динамична среда, че за да я следиш – трябва да работиш това. За да имаш качествено фейсбук присъствие ти трябва да имаш дизайнер, копирайтър, пиар и маркетинг специалист, разработчик, анализатор, social мениджър, специализиран софтуер и ресурси. Най-вече – опит.
Ние например вече имаме натрупан опит с над 300 фейсбук страници на различни бизнеси. Провели сме множество фейсбук кампании и сме управлявали комуникацията на страници със стотици хиляди потребители. Ако изключим нуждата от професионални услуги – този опит е достатъчен аргумент за необходимостта на бизнеса да потърси професионални услуги в сферата на social media маркетинга.
C.C: Дай ни безплатен съвет, важен за успеха на търговията във фейсбук пространството?
Иво: Във всяка държава има разлики, както в клиентските нагласи и възможности, така и в тези на търговците. Ако трябва да се съсредоточа върху българския пазар – клиентите у нас искат търговците да им предоставят две важни за тях неща – сигурност и аванта.
Сигурност, че стоката ще пристигне навреме, че може да се върне и няма да има грижи с нейната гаранция. В тази връзка, някой магазини предлагат удължени гаранции, застраховки; записват ясни условия за рекламации и доставка; поставят различни баджове по темата в продуктовите си страници и пр.
Относно авантата – трябва да имате политика за това, ако искате ефективно да ползвате фейсбук. Помислете за ежеседмични намаления във Фейсбук, игри за търговски ваучери и тематични награди и за награди срещу обратна връзка или регистрация за нюзлетър.
В общи линии е добре да познавате своята аудитория от клиенти – това много помага за присъствието не само във фейсбук.
Пожелавам успех на всички настоящи и бъдещи онлайн търговци, както и на вашия екип! Надявам се с общи усилия всички ние да спомагаме за развитието на онлайн търговията у нас, посредством ефективните канали, какъвто е фейсбук.
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Най-скорошни публикации
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички