Няколко са ключовите въпроси, които си задава всеки предприемач при стартиране на онлайн бизнес. Не бихме могли да отговорим на всички в една статия, затова ние от CloudCart правим това в поредица от текстове в блога си.
В него ще откриеш отговори на най-често задаваните въпроси от как да продаваме онлайн, през това как да позиционираме сайта си на челните места в Google и как да го рекламираме ефективно.
В следващите редове обръщаме внимание на частта с рекламирането на твоя бизнес магазин на една oт най-достъпните платформи за онлайн реклама – Гугъл адс (Google Ads).
Някои онлайн търговци не използват Google Ads, тъй като не го харесват или не го разбират. Други твърдят, че тази Гугъл реклама е прекалено скъпа и в същото време неефективна.
Гугъл адуърдс платформата определено не е приятна на външен вид, тъй като създава впечатление за някакъв сложен софтуер. В сравнение с Facebook Ads Manager, Ads изглежда наистина сложен, а създаването на гугъл реклама с него трудна.
Рекламата в Гугъл адс може да излезе в пъти по-скъпа от тази във Facebook, но нека не изключваме и възможността за създаването на безплатна реклама в Гугъл, която дава платформата.
Ключовият въпрос тук обаче не е “ефективна или не е платформата на Гугъл за реклама?”, защото той категорично е “да”, а “как се прави реклама в Гугъл?” Краткият отговор на въпроса е в правилната настройка на твоята гугъл реклама.
Тя се състои в това да представиш рекламата за даден продукт или категория продукти по най-правилния начин. Дългият отговор предстои да разгледаме подробно в следващите 8 стъпки за провеждане на ефективна рекламна кампания в Гугъл адс.
Преди това обаче, нека видим един особено показателен неправилен пример за гугъл реклама. Представи си следната ситуация – ти си мъж на около 30 години, който иска да си купи топли мъжки ботуши. Пишеш в търсачката “мъжки ботуши” и попадаш на ето тези 3 реклами, които ти се показват най-отгоре в търсачката:
Виждаш ли нещо нередно тук? Най-очевидната грешка тук е, че когато търсиш в google “мъжки ботуши” ти излизат реклами на – мъжки боти, маркови ботуши – мъжки и ДАМСКИ, както и тази, която по никакъв начин не отговаря на търсенето ти – оригинални маратонки.
Истината е, че в нито един от предложените ти тук онлайн магазини няма да откриеш това, което действително търсиш. Подобен тип реклама в Google Ads действително би била безполезна и твърде скъпа.
Ето и нашите 8 стъпки затова как да рекламираме в Google ефективно, създавайки перфектната Ads реклама.
Стъпка 1: Проучи конкуренцията
Знаеш ли какво предлагат конкурентите ти? Разгледай подробно сайтовете им. Виж всичките им продукти. Започни да търсиш тези продукти в Ads. Виж на кои от тях кои сайтове излизат.
Виж как са написани рекламите им. Какви думи са използвали, какви изрази. Колко видове реклами имат (например: ако напишеш “домашни чехли” и “домашни ботушки”, една и съща реклама ли ще ти излезе, или две различни с два различни рекламни текста). Проучи всичко и си записвай!
Друго много важно нещо, което не трябва да ти убягва, е как е организирана самата реклама. Има ли две заглавия и два реда описание + допълнителни екстеншъни като линкове към сайта, телефон, адрес, цени и други. На коя позиция излизат рекламите на конкурентите ти?
Ако излизат в първите 3 позиции, най-отгоре в страницата, това може да се дължи на две причини: или имат перфектно създаден акаунт, или плащат много висока цена на клик. Ако пък рекламите им се показват най-долу в търсенето – или кампанията им е зле оптимизирана, или плащат много малко пари на клик.
За съжаление, не може да видим колко плащат конкурентите ни и каква им е цената на клик (и това е напълно разбираемо), но можем да добием представа какъв % от трафика им откъде идва. За тази цел може да използваш SimilarWeb. Дори и безплатната версия може да ти даде обща представа за количеството и качеството на трафика, който влиза в конкурентния сайт.
Друга полза от ровенето в сайта на конкурентите е да видиш дали те използват ремаркетинг, или не. В предната тема за Ads вече разяснихме как да си създадеш първата ремаркетинг кампания по един “умен” начин.
След като си се разровил достатъчно в сайтовете на конкурентите си, ще можеш много бързо да разбереш дали те използват ремаркетинг, или не. Всичко това е поради простата причина, че той ще започне да те преследва.
Така ще видиш в кои сайтове се показват рекламите им. Как изглеждат банерите им? Какво рекламират? Дали ти показва реклама на определен продукт от категория, която си гледал, или ти показва реклама на целия сайт?
Всяко нещо, което видиш или забележиш, ще е от полза за теб, за да помислиш кой е най-добрият начин за теб да рекламираш и как да инвестираш.
Стъпка 2: Проучи ключовите думи
Преди да започнеш да рекламираш, е много важно да знаеш с какво точно се захващаш. А именно: колко би струвало, каква е цената на клик и какъв бюджет да отделиш на ден (в Ads таксуването е на дневна база).
Имай предвид, че инструментът, който можеш да използваш, ще ти даде ориентировъчна цена на клик, като и ориентировъчен обем на търсенето на ключовите думи, които мислиш да рекламираш.
Ето и по-точно за какво говорим:
- Влез в Ads акаунта си
- От менюто горе избери Tools – KeyWord Planner
От Keyword Planner можеш да избереш дали искаш да видиш обема на дадена ключова дума, да се запознаеш с нови фрази и думи и да видиш предполагаемата цена на клик.
Когато отвориш падащото меню, избери таргета си, а именно държава и език на браузъра на потребителя.
След като натиснеш бутона Get ideas, ще видиш тенденции за търсене спрямо Google. Те са доста относителни и невинаги точни, но дават приблизителна представа за това какво може да очакваш. Графиката показва тенденциите на търсене през различните месеци, а таблицата надолу – препоръчителна цена на клик.
Стъпка 3: Планирай бюджета си
След като си проучил ключовите думи, които искаш да рекламираш, е време да пресметнеш и бюджета си. Много по-лесно е да предвидиш каква сума ще ти е необходима да харчиш на месец или на ден, за да постигнеш таргета си, особено след като имаш прогнозни очаквания за цена на клик.
Средният % на конверсии за онлайн магазините в България е 1%. Тоест, 1 на 100 потребителя, влезли в сайта, правят поръчка. И така, ако ти си планирал да имаш например 5 поръчки дневно, това означава, че са ти необходими около 500 души в сайта ти на ден.
С приблизителна цена на клик от 0,28 лв. това означава, че ще ти е необходим бюджет от около 140 лв на ден за реклама в Ads.
Разбира се, това са напълно прогнозни бюджети. Ако продаваш климатици, хладилници или мебели, напълно е възможно % на конверсии в сайта да е около 0,5% (тоест 0,5% от всички посетители да направят поръчка).
Ако обаче продаваш шалове, шапки, дамски дрехи и т.н. (неща, от които жените имат по много) е вероятно % на конверсии да се качи и дори да надскочи 2%.
Стъпка 4: Създаване на кампания в Ads
Първата кампания в Ads e голямо предизвикателство за всеки рекламодател. Как точно да я направи, какви да бъдат настройките, какъв му е таргетът и какви ли още не въпроси от този тип вълнуват всеки, решил да реализира рекламна кампания на бранд. За да ти стане по-ясно, сме ти разчертали една лесна схема:
Кампанията е на върха на пирамидата. Тя, от своя страна, може да бъдат няколко вида. Тези, които ти препоръчваме да избереш, са Search Network Only или Displаy Network Only. Първата е само за мрежата за търсене, а втората е само за дисплей мрежа. Никога не избирай това, което ще ти предложи Ads, а именно Search & Display Networks.
След като си избрал каква кампания да пуснеш, трябва да направиш и останалите настройки. На ниво кампания се правят следните настройки: третиране по местоположение, третиране по език (препоръчваме ти да се третира към всички езици или поне винаги да се включи и английският, ако се третира в България), настройване на бюджет.
Това са трите основни неща, които ще определят насочването на цялата кампания. Всяка една рекламна група, която създадеш в кампанията, ще се ръководи от първоначалните настройки. Ако искаш да рекламираш своя онлайн бизнес магазин в две държави, трябва да създадеш две отделни кампании за двете отделни държави, защото третирането по местоположение е на ниво кампания.
Също така, ако имаш онлайн магазин, който предлага много продукти и много категории – дрехи, обувки, чанти и т.н., трябва да знаеш, че ако тези категории са в отделни рекламни групи, но е една кампания, то те ще споделят един бюджет.
Например: създаваш една кампания, която е обща за целия сайт и решаваш в нея да сложиш отделни рекламни групи, които да са дрехи, обувки чанти. Така целият бюджет на кампания ще се разпредели между всички рекламни групи, но не равномерно, а на база търсенето на потребителите.
Ако в една такава кампания сложиш 100 лв. бюджет, това означава, че рекламната група за дрехи може да изхарчи 80 лв., а останалите две да си поделят оставащото. Това може да се дължи на факта, че ключовите думи в рекламната група за дрехи са по-атрактивни, имат по-висока цена на клик или са по-търсени от потребителите.
Затова, ако искаш да имаш ясни и точни резултати от всяка рекламна група, най-добрият подход е да създадеш отделна кампания за всяка рекламна група и да разпределиш бюджета си между кампаниите.
Стъпка 5: Създаване на рекламни групи
Ако вече си установил какви ще бъдат кампаниите ти, идва време за втората стъпка – създаване на рекламна група. Можеш да мислиш за рекламната група като за мини кампания в кампанията. Ако имаш една кампания и 100 рекламни групи в нея, то всяка рекламна група е независима от останалите и е сама за себе си.
На ниво рекламна група избираш ключовите думи и създаваш рекламните текстове. Най-важното нещо тук е групирането на ключовите думи.
Ето и две много прости правила, които да следваш:
- Правило 1: Ключовите думи в една рекламна група ТРЯБВА да са еднородни. Това ще рече, ако имаш сайт с дрехи, обувки и чанти, не е много добра идея да сложиш всички тези думи в една рекламна група. Най-добре би било да създадеш следните рекламни групи: дамски дрехи, мъжки дрехи, дамски обувки, мъжки обувки, чанти и в тях вкараш съответните ключови думи.
- Правило 2: Винаги използвай ключовите думи, които си заложил в рекламната група, в рекламния текст. Ако имаш рекламна група “дамски дрехи” и в нея си сложил ключови думи като: “дамски дрехи онлайн”, “разпродажба на дамски дрехи” и “дамски дрехи”, то в рекламния текст ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да вкараш изречение от сорта на: “Разнообразие от дамски дрехи онлайн” или “Разпродажба на дамски дрехи”.
Защо е необходимо всичко това?
Едно от най-важните неща, които всеки рекламодател в Ads се опитва да постигне, е ниска цена на клик и висока позиция в търсачката. Как се формира това?
Нека изясним терминологията:
- Ad Rank – Рекламен ранк или позицията, на която се намира рекламата в търсачката. Всички реклами с позиция от 1 до 3 се намират в горната част, над органичното търсене. Всички останали с по-нисък ранг се намират под органичното търсене.
- Ad Rank = Quality Score + Max CPC + Ad Extensions
- Quality Score – Качествен Рейтинг
- Mac CPC – максималната цена на клик, която си заложил да платиш
- Ad Extensions – Рекламни разширения за линкове, телефонен номер, цена и др.
Рекламният ранг се определя от цената на клик и качествения рейтинг на ключовите думи и на рекламата + това дали си сложил допълнителни рекламни разширения. Качественият рейтинг може да бъде от 1/10 до 10/10. Всички думи, които са с по-висок от 7/10 и 8/10, се смятат за добре оптимизирани.
Изводът е следният: за да се показва рекламата ти на по-горна позиция, трябва или да увеличиш цената на клик, или да оптимизираш максимално качествения си рейтинг, за да стане 10 от 10.
Ето от какво се формира качественият рейтинг:
- Quality Score = Expected click-through rate + Ad relevance + Landing page experience + Other Factors
Качественият рейтинг се формира от няколко неща. Те са CTR, Landing Page и Ad Relevance, както и от други фактори, все още неразкрити от Google за потребителите.
Те означават :
- CTR – Това е броят на импресиите, спрямо броя на кликовете. Тоест ако имаш 100 импресии (показвания) и 10 клика на рекламата, това означава, че CTR-ът e 10%. Ако имаш 100 показвания на рекламата и 5 клика, това означава, че CTR-ът ти е 5%.
- Landing Page – под landing page Google има предвид преживяването на потребителя на сайта или на страницата, към която отвежда рекламата. Ако си пуснал реклама за телевизори, но рекламата ти отвежда към категорията с телефони, това няма да е добре приета landing page и google ще прецени, че преживяването на потребителя не е достатъчно удовлетворяващо.
- Ad Relevance – отнася се до това колко коректно е написана рекламата. Важното тук е в заглавието да има ключовите думи, които присъстват в рекламната група и същите ключови думи да присъстват и в лендинг страницата.
Google оценява най-вече преживяването на потребителя. Ако потребителят напише като ключова дума мъжки обувки и кликне на реклама, в която е написано: купи си мъжки обувки и след това тази реклама го отведе на страницата в сайта, където има мъжки обувки и после потребителя си купи, то за Google това означава, че този потребител има добро изживяване с рекламата ти, сайта ти и това ще ти позволи да се класираш на по-горни позиции в търсачката, с по-ниска цена на клик.
Стъпка 6: Използване на ключови думи
Да предположим, че вече си създал първата си кампания, направил си първата рекламна група, сега идва моментът, когато трябва да създадеш рекламния текст и да сложиш ключовите думи.
Настройването на ключовите думи може да стане по няколко начина.
Broad Match, Broad Match Modifier, Phrase Match и Exact Match
Broad Match – това е стандартен начин за въвеждане на ключови думи или още наречено: широко съвпадение. Ето какво е характерно за него.
Широкото съвпадение е основният тип на съвпадението, зададен за всичките ключови думи. Рекламите ти може да се показват и при търсения, които включват неправилен правопис, синоними, сродни търсения и други подходящи варианти.
Пример: Ако си задал ключова дума дамски шапки, потребителите могат да виждат рекламата ти, ако са написали в търсачката: “спортни шапки с козирка”.
Broad Match Modifier – Модификатор на широко съвпадение
При този тип модификатор рекламите могат да се показват при търсения, които съдържат модифицирания термин (или близки варианти, но не синоними) в произволен словоред.
Въвеждането на BMM става с плюсове.
Пример: Ако искаш да въведеш ключова дума: дамски шапки, трябва да я напишеш по следния начин: +дамски +шапки. В този случай рекламата ти ще се показва на търсения като: дмаски шапки онлайн, рапродажба на дамски шапки или намаления на дамски шапки и др.
Phrase Match – Съвпадение по фраза
При този тип модификатор, ключовата дума се въвежда с кавички и рекламите може да се показват при търсения, които представляват фраза и нейни близки варианти.
Пример: За да използваш израза дамски шапки, трябва да въведеш ключовата дума по следния начин: “дамски шапки”. Така рекламата ще се показва на близки по това варианти.
Exact Match – Точно съвпадение
При този тип рекламите може да се показват при търсения, които представляват точен термин и негови близки варианти.
Пример: Ако въведеш дума дамски шапки, трябва да я сложиш така [дамски шапки]. Това ще ти гарантира, че рекламата ще се показва само на потребителите, които търсят дамски шапки.
Стъпка 7: Създаване на рекламни текстове
Преди няколко месеца Ads създадоха разширени текстови реклами, които позволяват въвеждането на много повече текст.
Ето как са структурирани:
- Headline 1 – 30 символа
- Headline 2 – 30 символа
- Display URL/path1/path2 ( path 1 – 15 символа; path 2 – 15 символа)
- Description – 80 символа
Така потребителите виждат твоите реклами.
Новите реклами ти позволяват да сложиш 2 заглавия и да добавиш допълнително описание от 80 реда. Виж какво ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да включиш още, за да е достатъчно атрактивна рекламата ти към потребителите.
Обърни внимание на следните неща :
- Акцентирай върху това, което те отличава
Безплатна доставка? Изумително разнообразие? Най-ниски цени? Атрактивни модели? Общо взето всичко, което е преимущество за твоя бизнес и те отличава от конкурентите ти.
- Включи цени, промоции и изключителни предложения
Хората често използват търсенето с Google, за да вземат решение за нещо. Дай им нужното, за да го направят. Кажи им, че този продукт е в промоция до определена дата или е намален от 100 лв. на 50 лв. само между 25 и 30 януари. Кажи дали продуктите са налични на склад. Спомени всичко, което съществува като промоционални активности в момента.
- Използвай подканващи фрази
Ако в една стая има 100 души и един лектор и лекторът каже: “станете”, над 80% от хората ще станат, но няма да знаят защо. Това е и логиката на подканващите фрази или така наречените call to action. Използвай изрази като: “Натисни тук”, “Виж тук”, “Купи сега”, “Разгледай още” и други.
- Включи поне една ключова дума
Не забравяй в рекламния си текст да включиш ключовите думи, които си използвал в рекламната група. Това е изключително важно за по-доброто представяне на рекламата.
Стъпка 8: Оптимизирай
Да създадеш Ads кампания и да не я погледнеш след това е като да си направиш фирма, ама да не работиш в нея и да чакаш приходи. Поне веднъж седмично трябва да влизаш в профила в Ads и да гледаш какво се случва.
Нещата, на които трябва да наблегнеш, са:
- Рекламните текстове
Какъв е CTR-а от рекламните текстове? Достатъчно атрактивни ли са, хората кликат ли на тях, купуват ли? Експериментирай! Сложи 3-4 рекламни текста в една рекламна група и виж кой ще се хареса най-много на потребителите.
- Следи Quality Score
Старай се да не пада под 7/10. Ако това се случи, прегледай всички ключови думи. Помисли дали са подходящи за тази рекламна група, дали в рекламните текстове има вкарани някои от ключовите думи.
- Оптимизирай ключовите думи
Поне веднъж седмично влизай и изваждай негативни ключови думи.
Как да го направиш:
- Избери конкретната кампания
- Избери конкретната рекламна група
- От менюто горе избери keywords – search terms
- Отбележи с тикче думите, които не са релевантни за тази рекламна група и ги добави като негативни
Когато вече си създал първата си кампания, тя е вървяла около 2-3 седмици, идва времето да създадеш ремаркетинг списъци и да направиш няколко ремаркетинг кампании.
Можеш да прочетеш пълното ни ръководство за това как да създадеш първата си ремаркетинг кампания в Google Ads стъпка по стъпка.
А ти как използваш Google Ads, за да продаваш повече? Сподели ни идеите си в коментарите отдолу!
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Най-скорошни публикации
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички