През последните години се забелязва една много изявена тенденция: има огромен ръст на новооткритите онлайн магазини. Все повече млади предприемачи искат да стартират собствен бизнес с магазин онлайн. Много от офлайн търговците пък започват да проявяват интерес към онлайн търговията и това не е случайно.
По статистика на НСИ, през 2020 година се отчита ръст в процента потребители, които са пазарували онлайн. През 2019 г. това са били общо 21,7%, а през изминалата 2020 г. – 30,9%. Това е ръст от 9,2% потребители, които са осъществили онлайн покупки на стоки и услуги за лични нужди.
Данните са достатъчно показателни, че бъдещето е в онлайн търговията, бихме добавили също – и в социалните мрежи. Ако и ти си сред предприемачите, стремглаво засилили се към онлайн бизнеса, тази статия ще ти даде полезна информация за старта в новото начинание. След дълги дискусии в екипа ни успяхме да установим кои са 7-те най-често срещани грешки при стартиране на онлайн магазин, които повечето млади предприемачи правят:
1. Хвърлят се стремглаво в дълбоки води
Повечето предприемачи, подмамени от атрактивните обороти в електронната търговия, се хвърлят буквално с “главата напред”, без да са наясно с какво точно се заемат. И като казваме с “главата напред”, нямаме предвид с див ентусиазъм, а по-скоро с безумни инвестиции, които невинаги се оправдават.
Основната грешка, която сме забелязали, че собствениците на нови онлайн магазини правят е, че те започват стремглаво да инвестират в нещо, което не са сигурни, че ще проработи. Наемат офиси, складове, хора, купуват софтуери, плащат огромни суми за направата на сайт, поддържат стоки на склад и какво ли още не.
А понякога дори се оказва, че парите, които са заделили, са свършили още преди да е готов онлайн магазинът им и не са им останали никакви средства за маркетинг и реклама.
Всеки бизнес има нужда от инвестиция, но точно това е хубавото на онлайн магазините: че при тях тя е най-малка. Затова е много важно да успееш правилно да разпределиш разходите си.
Създаването на уеб сайта е първият такъв. Задължително предвиди и мобилна версия, по-надолу ще обясним защо.
Не е необходимо да купуваш огромно количество стока, за която дори не си сигурен че ще се продаде. В началото едва ли ще имаш толкова много поръчки, за да се налага да инвестираш в софтуери, персонал и складове. Не забравяй, че това е онлайн магазин и можеш да започнеш, ако не сам, то с не повече от един или двама партньори.
Научи се да тестваш средата в онлайн бизнеса. Направи си онлайн магазин за максимално бързо време и започни да рекламираш веднага. Дори да “изгориш” с няколко поръчки, поне ще си сигурен дали да продължиш да инвестираш.
Не си губи времето с фирми, които ще правят онлайн магазина ти около година. А след това да се окаже, че изобщо е нямало нужда от това. Започни да осъществяваш своите онлайн продажби максимално бързо.
2. Нямат бизнес план
Тук не говорим за онези бизнес планове от 56 страници включващи всички възможни и невъзможни, предвидени и непредвидени ситуации, както и последиците, и действията, които трябва да предприемеш, когато или ако се случат. Не! Тук говорим за няколко много прости въпроса, на които трябва да имаш отговор, преди да стартираш.
- Знаеш ли какво продаваш и какъв е пазарът, на който го продаваш?
- Знаеш ли коя е таргет аудиторията на твоя бизнес?
- Знаеш ли какви са проблемите им и как ти ги решаваш с твоите продукти/услуги?
- Знаеш ли как да превърнеш слабостите на конкуренцията в твое предимство?
- С какво ще бъдеш конкурентен на пазара и как ще се отличаваш от другите онлайн търговци? С добри цени, с добри характеристики на продуктите ти или с добро обслужване?
- С какво твоят онлайн магазин е по-различен от този на конкуренцията?
Отговорите на тези въпроси ще ти дадат насоки за това как да стартираш, какви цели да гониш и накъде да се насочиш.
3. Нямат маркетингова стратегия
Повечето собственици на онлайн магазин мислят, че всичко ще приключи, когато успеят да направят онлайн магазина си. Дори сме чували: “Мислех си, че ако си направя красив онлайн магазин и кача в него качествени продукти, продажбите просто ще започнат да идват от само себе си”.
Да имаш онлайн магазин и да не го рекламираш е като да си купиш Lamborghini и да го държиш в гаража, никои никога няма да го види. В този ред на мисли: запознат ли си с Google Adwords?
Ето и няколко съвета, които ще ти дадем, свързани с маркетинговата ти стратегия, за да избегнеш някои често срещани грешки:
Вкарването на трафик в уеб сайта е само първата стъпка към това да генерираш продажби.
За да започнеш да генерираш продажби в онлайн магазина, е необходимо да вкараш трафик от посетители, след това да превърнеш посетителите в клиенти, а след това и в лоялни такива.
Започни от първата стъпка, а именно вкарването на посетители в твоя сайт. Използвай канали като Facebook и Google Adwords, за да генерираш трафик (те са най-евтини и достъпни). Таргетирай правилната аудитория, експериментирай, но не спирай до тук.
Превърни трафика от хора в клиенти
Повечето рекламодатели и собственици на онлайн магазини правят една основна грешка, а именно да влагат много усилия в това да генерират голям трафик към онлайн магазина си. И до там! Истината е, че клиентът е малко вероятно да ти се довери от първия път. Затова използвай следните инструменти:
- Ремаркетинг – един потребител е от 7 до 10 пъти по склонен да купи от теб след като вече е бил в онлайн магазина ти. Затова пускай реклама към хора, които вече са били в сайта ти. Ето и няколко статии, които ще ти помогнат да направиш това.
- Използвай динамичен ремаркетинг – сигурно ти се е случвало да влезеш в онлайн магазин, да разгледаш 5-6 продукта и да излезеш. А след това точно тези продукти да те преследват както във Facebook, така и в различните сайтове из мрежата. Виж как да настроиш динамичен ремаркетинг от тук.
Използвай lead magnet или инструмент за събиране на имейли – въпреки безкрайните упреци, че имейл маркетингът е спам, той продължава да бъде най-ефективният и най-евтин начин за генериране на продажби. Затова прикани посетителите в сайта ти да си оставят имейла, в замяна на примамливо за тях предложение – код за 10% отстъпка от първа поръчка, код за безплатна доставка или участие в томбола с награда. Не забравяй, че най-големият ти маркетингов разход е да накараш човек да купи от теб за пръв път, защото ако предлагаш качествен продукт, всеки следващ ще бъде в пъти по лесно.
Накарай клиентите ти да купуват от теб отново и отново
Както вече споменахме, по-лесно е да продадеш на клиент, който вече е купил от теб, нали? Затова не пропускай тази стъпка, както го правят над 98% от онлайн магазините в България.
Тук отново можеш да използваш динамичен ремаркетинг, за да им направиш Upselling или с други думи, да им продадеш сходни или допълващи на продуктите, които вече са купили.
Изпращай им периодично имейли, за да ги информираш за предстоящи кампании и промоции, които има в момента. Рекламирай активно във Facebook и Google.
Не подценявай силата на маркетинга и на маркетинговата стратегия, която трябва да имаш. Не забравяй, че колкото красив и скъп онлайн магазин да си създал, той няма да може да продава, ако не го рекламираш правилно.
4. Лошо представени и подбрани продукти
Сред често срещаните грешки при стартиране на онлайн магазин е невъзможността на собствениците да се поставят на мястото на клиентите си. Това води и до много други грешки, сред които подценяване начина, по който подбират и представят продуктите си.
От съществена важност е да разбереш, че твоят онлайн магазин играе ролята както на витрина към главната улица, така и на продавач-консултант. Затова дай на клиентите си всичко, от което имат нужда, за да купят от теб.
Покажи им, че имаш снимки с висока резолюция и голям размер на всички продукти, които предлагаш.
Също така си създал, ако не отлично, то поне много добро съдържание с внимателно подбрани ключови думи, даващо подробна и полезна информация, описваща стоките, които предлагаш. Винаги включвай ползите, които този продукт ще донесе.
Добави подробно описание на състава, размера, цвета и всичко останало, което ще накара клиента да вземе решение.
Не забравяй, че имаш само една възможност да създадеш първо впечатление. Затова създай зашеметяваща продуктова страница, която би накарала и най-колебливия потребител да купи.
5. Изборът на твърде конкурентна или тясна ниша
Да се хвърлиш в твърде конкурентен пазар също е сред водещите грешки при стартиране на онлайн магазин. Продуктите и услугите, които се характеризират с голямо търсене, са свързани и с голяма конкуренция.
Не че е невъзможно, но е трудно да се пребориш с вече утвърдили се на челните позиции търговци с наложени онлайн магазини и години опит. Сред ключовите инструменти за справяне с конкуренцията обикновено се нарежда цената – по-ниската надценка може да направи цените ти конкурентноспособни, за да привлечеш клиентите.
Твърде тясната пазарна ниша, от своя страна, също не е за предпочитане. В този случай липсата на клиенти може да се окаже сериозен проблем за бизнеса. Истината е, че намирането на идеалната бизнес ниша е деликатен момент, свързан до голяма степен с поведението ти на няколко бизнес нива, които в частност споделяме тук.
6. Неясно или липсващо конкурентно предимство
Вече споменахме, че привличането на трафик към онлайн магазина ти не е достатъчно за неговия успех, той трябва да се превърне в клиентопоток. За да се случи това обаче, посетителите на магазина ти трябва да знаят с какво превъзхождаш конкуренцията, какво те прави специален пред останалите.
Погрешно е да се смята, че най-добрата цена е най-доброто конкурентно преимущество. Това е сред ключовите грешки при стартирането на онлайн магазин, тъй като не е изключено в този момент се появи конкурент с по-малка надценка, вследствие на ползването на по-изгодни условия с доставчици например. Ето защо наличието и ясното познаване на конкурентното предимство за твоя бизнес е важно, за да запазиш позициите си на пазара и да печелиш нови клиенти.
7. Избират грешната онлайн платформа
Изборът на правилната платформа е едно от най-важните неща в стартирането на онлайн магазин, ако не и най-важното. Не че няма непоправими неща, особено в тази сфера, но нервите, разходите и разправиите могат да ти костват прекалено много и да предизвикат купища негативни емоции. Все пак, не забравяй, че създаването на онлайн магазин е само първата стъпка. Затова не си хаби нервите още в началото.
Като цяло, грешен избор може да бъде всяка онлайн платформа, която е неподходяща за нуждите ти, остаряла, недоразвита, прекалено персонализирана, непрофесионално поддържана, не добре развита маркетингово или просто е направена от приятеля на гаджето на братовчедка ти.
Когато избираш сред различните платформи, трябва да помислиш както за клиентите, така и за хората, които ще поддържат сайта ти. Сам ли ще поддържаш сайта си, или ще имаш екип, който ще прави това? Помисли за това колко би ти струвала всяка една доработка при различните платформи.
За да ти помогнем в избора, сме ти подготвили 9 неща, за които трябва да гледаш, когато си избираш платформа:
1.Хостинг
Въпреки че хостингът не е свързан с дизайна и функционалността на сайта, той е от изключителна важност. Ако решиш да си направиш сайт на платформи като Magento или WooCommerce, трябва да си предвидиш допълнителна сума за хостинг на месец/година.
В зависимост от бързината и трафика на сайта, тази цена може да варира от 7 до 100 лв./месец. По този начин ще си по-гъвкав, но в същото време хостването на сайта ти ще зависи изцяло от теб самия и ти ще трябва да се справяш с всички технически трудности, с които ще се сблъскаш.
Друг вариант е да направиш онлайн магазина на готова платформа, на която ще хостваш сайта си без проблем и няма да се притесняваш колко хора ще влязат на сайта ти и колко ще се забави той.
В този случай ти препоръчваме да избереш платформа, която използва сървърите на Google Cloud Platform, на които се хостват сайтове като Amazon, Shopify, Best Buy и още много други. Така ще си спокоен, че ще имаш сайт с безупречна бързина, независимо от трафика в него.
2. Увери се, че ще можеш да интегрираш всички методи на плащане
Избери платформа, която поддържа широк спектър от методи на плащане. Факт е, че българите обичаме да видим стоката, преди да я платим. Но въпреки това, все повече се налага плащането с карта, с Paypal и много други.
Затова се увери, че платформата, която избираш, поддържа всичко това. Важно е да можеш с лекота да качваш и сваляш продукти, да следиш поръчките и да правиш промени по визията на сайта.
3. Увери се че платформата може да се администрира с лекота
Както вече споменахме, не е необходимо да инвестираш в IT отдел, за да поддържаш сайта си. Вече това може да го правиш и сам. Най-добрите платформи ти осигуряват user-friendly админ панел, с които можеш да правиш промени по сайта си, буквално от всякакво устройство.
4. Задължително избери платформа, която е адаптивна за мобилни устройства
Тук подчертаваме думата ЗАДЪЛЖИТЕЛНО! Всяка година броят на хората, които сърфират през мобилни устройства, се увеличава значително.
Според данни на НСИ, през 2018 година процентът използвани мобилни устройства за достъп до интернет (извън дома) нараства – от 55,9% през 2018 г. на 63,2% през 2019 г. за използвани мобилен телефон или смартфон. Такава е тенденцията и при ползването на преносими устройства (лаптоп, таблет) – 11,3% през 2018 г. и 25,2% за 2019 г. Да имаш онлайн магазин, който да е с респонсив дизайн или да има мобилна версия, вече не е лукс, а задължително условие, за да си конкурентен на пазара.
5. Кой ще се грижи за доработките по платформата ти
Онлайн бизнесът е много динамичен. Там промени се случват буквално ежедневно. Иначе казано, стартирането на онлайн магазин е лесно, но какво се случва след това? Възможно е сайтът, който си направил в края на 2018 година, до средата на 2020 г. да се окаже вече старомоден.
Тогава съвсем логично идва въпросът – кой ще се погрижи за редизайна на онлайн магазина, кой ще направи всички доработки и колко ще ти струва това? В такива моменти се оказва, че едни малки промени могат да ти костват, колкото направата на нов магазин.
Задължително е да проучиш този въпрос, преди да избереш платформа. Ако искаш да имаш онлайн магазин на Magento например, трябва да имаш доверен програмист, на когото да разчиташ. И въпреки това да си предвидиш колко би струвала всяка допълнителна доработка, от която ще имаш нужда.
Като цяло е трудно да прецениш от какво ще имаш нужда след година или две. А и ти най-вероятно няма да си човекът, който трябва да се занимава с това да следи всички новости, които се появяват.
В този случай се довери на готова платформа, която ще върши това вместо теб. Ролята на разработчиците в нея е да следят за всички новости и да ги интегрират в платформата си, за да могат собствениците на онлайн магазини да ги ползват.
Ако имаш сайт на готова платформа за електронна търговия, ще си сигурен, че от платформата ще се грижат за ъпдейтването на дизайните и за всички онези дребни, но важни неща, за които няма да ти се налага изобщо да мислиш.
6. Избери платформа по съпорта, който предлага
Да можеш да разчиташ на фирма, която ти осигурява съпорт 24/7, всъщност е много по-важно, отколкото изобщо някога си предполагал. Ако сега стартираш собствен бизнес, то тепърва ще имаш хиляди въпроси, на които невинаги ще успяваш да намериш отговор.
А нещата, свързани с онлайн магазина ти, ще са много! Затова винаги избирай фирма, която ще ти осигури 24/7 съпорт и то не само за времето, когато правят сайта ти, а завинаги.
7. Помисли за checkout страницата си
Представи си, че отиваш в голям физически магазин. Избираш си някаква готина дреха и пред теб на касата има 3 продавачки. При коя ще отидеш?
Когато мислиш за checkout страницата си, винаги си визуализирай този момент. Дори някой клиент да е избрал продукт, ако процесът по завършване на поръчката е бавен, тромав, неприятен, усукан или сложен, то той ще се откаже и ще отиде на друго място.
Има едни толкова сложни checkout страници, че едва ли не ти трябва висше образование, за да си завършиш поръчката. Ето защо е важно да се довериш на платформа, която има лесна, приятна и удобна checkout страница, състояща се от една или максимум две страници. Или предлага възможност за бърза поръчка, където клиентът ще може да си поръча буквално с един бутон.
8. Избери платформа, която отговаря на маркетинговите ти нужди
Както вече стана ясно, маркетингът е едно от задължителните условия за успешен онлайн магазин. Но понякога се оказва, че не липсата на познания в тази сфера, а възможностите, които има платформата, могат да ограничат развитието на онлайн магазина ти.
Затова винаги, когато избираш платформа, проучи маркетинговите ѝ възможности. Избери платформа, която има блог, интеграция със социалните мрежи, SEO функции, dynamic product feed и други.
Най-добрите платформи ще ти дадат възможност да си създадеш магазин във Facebook или Ebay и ще изпращат автоматизирани имейли на хората, които не са завършили поръчката си. Много е важно да можеш да генерираш и промо кодове, да правиш отстъпки, да имаш лесна интеграция с мейл софтуер и Analytics.
9. Намери платформа, която може да се интегрира с различни доставчици
Представи си, че дойде ден, когато ще трябва да обработваш по 100 поръчки дневно. Дано ти се случи съвсем скоро! Но знаеш ли какъв набор от хора трябва да имаш, които само да обработват поръчките и да подготвят товарителниците за куриерските фирми?
В тази връзка, платформата следва да предлага интеграция с куриерската фирма, с която си избрал да работиш. Така ще си сигурен, че няма да ти се налага да даваш заплати на хора, чиято работа може да се автоматизира и да се замести само с няколко натискания на бутона.
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Най-скорошни публикации
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички