Живеем в несигурни времена.
Навсякъде се налагат строги ограничения за международните пътувания, нарежда се на хората да си стоят вкъщи, и се затварят редица бизнеси. Тези мерки са предназначени да забавят разпространението на глобалната пандемия COVID-19 и да предпазят хората.
За много от тях, включително персонала в сферата на услугите и здравните работници, въздействието на тези мерки може да бъде пагубно. Същото важи и за независимите собственици на бизнес – особено тези, които тепърва започват с предприемаческите си начинания. Мнозина са принудени да затворят вратите си. Някои може да не се отворят отново.
Сега е най-видна необходимостта да се помогне на независимия малък и среден бизнес. Истината е, че пазаруването от малки електронни магазини има предимства, и е добре да се прави не само по време на кризисни периоди.
Всички спазваме социално дистанциране, което означава, че нашите средства не се вливат в местни кафенета, фитнес зали или книжарници. Но една част от тези бизнеси са направили умната стъпка да обслужват клиентите си без човешки контакт още преди извънредното положение. Има начини, по които ние като общност в България можем да осигурим бъдещето на нашите малки и средни бизнеси и да им помогнем в тези мрачни времена.
Защо е добре да подкрепяме малките бизнеси?

Малките бизнеси носят много специален предприемачески дух. А начело са техните безстрашни основатели – отрудени, амбициозни и издръжливи. Те измислят и градят въпреки несигурността, защото това е, което им позволява да се развиват. Тяхното поемане на рискове води до иновации, които движат света напред. И ние се нуждаем от тях.
Конкуренцията от вериги магазини, стремителното наемане или лизинг на дребно, борбата за осигуряване на финансиране или управление на парични потоци допринасят за добре познатите нива на провал на малкия бизнес. Но малките бизнеси са важни за икономическата и социалната тъкан на нашето общество и всички ние играем роля в тяхното оцеляване.
Икономическо въздействие
Разпространението на глобалната пандемия безспорно се отразява върху икономиката. Ние не можем да спрем това, но можем да направим избор с начина, по който пазаруваме. Всеки от нас може да помогне на местната икономика да продължи да оцелява, и да дадем шанс на малкия бизнес да направи голям скок, когато излезем от домовете си и се завърнем към нормалното ежедневие.
Разрастващите се компании – някои от които са започнали в гаражи или кафенета – насърчават динамиката на пазара, което позволява на други малки бизнеси да процъфтяват. Предприемачеството вдъхновява и улеснява повече предприемачество.
По отношение на местния бизнес въздействието е още по-очевидно. Когато пазарувате на местно ниво, вашите средства остават в общността и помагат на местното развитие. Това се нарича мултипликационен ефект. Например ресторант, който купува съставки от местни производители, използва местен застрахователен брокер и наема местна дизайнерска фирма. Така се изграждат симбиотични взаимоотношения, които помагат на цялата бизнес общност да просперира.
Социално въздействие
Малките бизнеси, особено в случаите на магазини на дребно, често са с основен принос за сърцето на общността. „Главната улица“ се превръща в център на дейност, където магазините, бизнес сдруженията и местната власт работят съвместно, за да създадат и запазят характера на своя град или квартал.

Целенасоченият фокус върху подкрепата за местния бизнес помага за увеличаване на привлекателността на търговската зона и привлича туризъм в общността. Ефектът има положително въздействие върху хотели, атракции и организирани обиколки по забележителности.
Здравословното присъствие на малкия бизнес в общностите също помага на хората да усвоят бизнес умения на работа, давайки възможност на следващото поколение предприемачи.
Тъй като търговията на дребно е изправена пред невиждани трудности, сега е моментът да се обединим и да помогнем на малките бизнеси.
Устойчивост
Макар и да не е вярно във всеки случай, по-малките фирми могат да имат по-кратък път от производител до потребител, което означава, че има повече прозрачност в съставките, материалите и източника на продуктите, които купувате. Малките фирми често са производители, произвеждащи стоки на локално ниво. Или са препродавачи на продукти, произведени от други малки бизнеси.
По-малките марки често разполагат със средства за производство, което е местно, и поддържат високо ниво на качество поради по-малките производствени количества. Може да се наложи да платите повече за тези стоки, сравнено със същия вид стоки при търговците в големите вериги, но плащате и за спокойствието, което идва с етичното производство.
Големите марки знаят, че удобството на клиента при пазаруване е сред основните фактори. От друга страна, при търговията на дребно има близост, лично отношение и грижа, която е трудно и понякога почти невъзможно да се приложи в големи корпоративни мащаби. Много нови собственици на фирми стартират самостоятелно и изпълняват всяка роля в бизнеса, включително обслужването на клиентите. Без слоевете на управление и корпоративна политика собствениците на малкия бизнес са гъвкави и могат да видоизменят собствените си правила, а най-добрите се борят за всеки купувач, защото всеки клиент има значение, когато си малък бизнес.
По-малките бизнеси, които са местни и се занимават с ръчна изработка, често не могат да изпълняват поръчки на едро за по-големи вериги, а стоките им обикновено могат да бъдат намерени само от собствения им уебсайт или каналите за продажба на марката, или от независими търговци на дребно. Докато големите вериги печелят по обем, малките бизнеси блестят в многообразието и уникалността на предлаганото.
Надяваме се тази статия ви е била полезна и сте готови да стартирате вашия собствен онлайн магазин.

Създайте го с CloudCart, отнема 30 секунди и е напълно безплатно. Може да откриете много друга полезна информация на нашата страница, както и не пропускайте да се абонирате за канала ни в YouTube.
Gallery
Абонирайте се за да получавате нашия бюлетин
Бъдете в крак с всички новини от индустрията, тенденции и хакове. Абонирайте се и отключете oтстъпки, съдържание и предимства.
Други, които могат да ви допаднат
Виж всички